2019-10-16

Plotery

Ploter (z ang. plotter) to komputerowe urządzenie peryferyjne, wykorzystywane do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami. Plotery mogą nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp. Podobnie jak grafikom, poligrafom czy architektom, urządzenie to jest niezbędne w pracy również i konstruktorom odzieży. W branży odzieżowej przydatniejszy jest ploter jednokolorowy, tu bardziej należy skupić się na rozróżnianiu różnych typów linii i oznaczeń na wydruku, np. by linia przerywana nie była zamieniana na ciągłą.

W obecnych czasach, plotery pisakowe są wypierane przez plotery atramentowe, które mogą wyrysować więcej typów linii. Podobnie jest z ploterami płaskimi, które w przemyśle odzieżowym tracą na popularności ze względu na swoje gabaryty. Odzieżowcy wolą zachować miejsce w tzw. komórce wzorcowni.

Pośród wielu typów ploterów w branży, znaleźć można plotery tnąco-rysujące, wykorzystywane w przemyśle odzieżowym do przygotowywania szablonów na tekturze. Jednakże w dobie cyfryzacji pomału odchodzą one z użytku na rzecz bardziej zaawansowanego narzędzia, jakim jest kater (od ang. cutter). Problemem szablonów tekturowych jest ich przechowywanie. Klienci wolą więc elektroniczne pliki typu HP-GL: plo, plt lub inne, dające możliwość wydruku.

Wybierając własny ploter do swojej wzorcowni, zwracajmy uwagę na jego cechy, np. hałas jaki generuje podczas pracy. Plotery mają jedną głowicę lub więcej. Jakie ma to znaczenie? Praktyczne - dwie głowice skracają czas wydruku nieomal o połowę. Warto też zorientować się, jaki typ papieru jest optymalny dla danego urządzenia. Czasem tańsze urządzenie nie będzie dobrze pisać na cienkim wydajnym papierze. Należy też zastanowić się (zwłaszcza w przypadku niezależnych wzorcowni) czy nie lepiej zainwestować w sprzęt, który nie wymaga podłączenia z komputerem za pomocą kabli? Na rynku są oferowane plotery, które mogą być obsługiwane zdalnie, za pomocą internetu, wykorzystując funkcję tzw. wirtualnego plotera - komputer sterujący może znajdować się w innej lokalizacji niż rysujący ploter. W przypadku usług konstrukcyjnych i wydruku układów szablonów często ma znaczenie możliwość wydruku z nośnika danych (np. pendrive). Zaś w przypadku firm, które mają własną wzorcownię taki wydruk w ogóle nie musi istnieć. Tu znaczenie ma szerokość pola roboczego, która ma odpowiadać maksymalnej szerokości materiałów używanych w zakładzie.

Istotnym parametrem jest poziom hałasu pracy. Parametry typu: waga, system operacyjny, rozdzielczość są do ustalenia z dystrybutorem sprzętu, który powinien ponadto zadbać by wydruk był dokładny, ładny, a sam ploter nienagannie pracował ze sprzętem komputerowym. 

* artykuł częściowo oparty na broszurach z firmy PlotER

mgr inż. Emilia Matysiak-Rozwens
ROZMAT Pracownia Szablonów
www.rozmat.pl