Targi TECHTEXTIL i TEXPROCESS
wyznaczają przyszłość branży
Frankfurckie targi Techtextil oraz Texprocess są niezaprzeczalnym światowym liderem w dziedzinie propagowania innowacyjności tekstyliów technicznych i włóknin, ich technologicznego zaawansowania oraz cyfryzacji przemysłu tekstylnego.
W czasach pojawiających się technologii z zastosowaniem sztucznej inteligencji, rosnących wymagań prawnych i wysokich kosztów energii, zarówno Texprocess, jak i Techtextil wskazały branży szereg innowacyjnych kierunków rozwoju pozwalających sprostać wysokim wymaganiom współczesnych wyzwań.
|
|
Messe Frankfurt / Pietro Sutera |
Messe Frankfurt / Jean-Luc Valentin |
Edycja 2024, która odbyła się w dniach 24-26 kwietnia we Frankfurcie nad Menem, zgromadziła ponad 1.700 wystawców z 53 krajów, zaś obie wystawy odwiedziło łącznie ponad 38.000 zwiedzających ze 102 krajów (co oznacza wzrost o 29%). Rozpatrując pod kątem narodowościowym, największa liczba odwiedzających pochodziła z Niemiec, Włoch, Chin, Francji i Turcji.
Wśród wystawców oprócz przedstawicieli z Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Francji, Polski czy Japonii, znalazły się także firmy z Egiptu, Chin, Indonezji, Kosowa, Luksemburga, Mołdawii oraz Tajlandii.
Na targach Polska reprezentowana była m.in. przez firmy:
- TEXPROCESS (pawilony 8 / 9): Alfatex Machinery, Allcomp, Amatec, Ariadna, Contec, DSW Polska, Investment Trading Consulting, Juki Central Europe, Rexel, Strima
- TECHTEXTIL (pawilony 9.1 / 11.0 / 11.1 / 12.0 / 12.1): Agro-Poli, Andropol, Arcavia, Einmed, Fiab, Gedeon, Jacol, Kombinat Konopny, Kora Textiles, Legs, Lentex, Magnetix Lamination, Marand, MDM NT, Mila, Neks, Pasamon, Persyl, Koltex, Tekatex, Zemat.
Warto podkreślić, że większość z nich bierze udział w targach cyklicznie, czego efekty odnotowują już w skali globalnej. Ale i dla debiutantów wystąpienie przyniosło znakomite efekty.
|
|
Zadowolenie gości na bardzo wysokim poziomie
75% odwiedzających (w tym producenci, inżynierowie z różnych branż, architekci, przetwórcy, projektanci przemysłowi, producenci odzieży i materiałów budowlanych, decydenci w obszarze badań i rozwoju, opracowujący rozwiązania medyczne, opracowujący produkty oraz członkowie kadry kierowniczej najwyższego szczebla) znakomicie wykorzystało możliwość zapoznania się z prezentowanymi możliwościami surowców i materiałów (Techtextil) oraz szerokiej gamy technologii przetwarzania i odzieży (Texprocess). Dzięki swojej formule ów wyjątkowy dual targowy przygotował doskonały grunt pod liczne międzynarodowe kontakty i inicjacje biznesowe, dopingując innowacje we wszystkich sektorach, przygotowując je w ten sposób do wprowadzenia na rynek.
Wystawcy i zwiedzający intensywnie wykorzystywali targi jako efektywne kanały sprzedaży, nawiązali nowe kontakty międzynarodowe i uzyskali skoncentrowany przegląd globalnego spektrum zaawansowanych technologicznie tekstyliów, które mogą być stosowane w różnych gałęziach przemysłu, jak również najnowszych maszyn i technologii dla przemysłu tekstylnego. Zadowolenie gości obu wydarzeń było na bardzo wysokim poziomie: 95% odwiedzających było ogólnie zadowolonych z wizyty na targach, osiągnęło zakładane cele i było pod wrażeniem różnorodności wystawców i ich prezentacji.
20 lat Techtextil - największa edycja wyznacza nowe standardy
W tekstylnym przemyśle Unii Europejskiej tekstylia techniczne są najbardziej dynamiczną siłą napędową popytu w takich sektorach, jak medycyna, rolnictwo, budownictwo, odzież wierzchnia oraz motoryzacja, zaś wiarygodne badania i prognozy potwierdzają dla nich ogromne perspektywy na przyszłość.
W swojej jubileuszowej edycji targi Techtextil ustanowiły rekord pod względem wielkości oraz podkreśliły dynamiczny rozwój i siłę innowacyjną przemysłu tekstylnego. Techtextil to jedyna platforma na świecie prezentująca całą gamę zaawansowanych technologicznie tekstyliów w 12 obszarach zastosowań. Oprócz przykładów takich jak tekstylia medyczne z barierą wirusową, struktury włókniste do izolacji akustycznej w budownictwie czy włókniny techniczne dla przemysłu motoryzacyjnego, wśród nich znalazły się także innowacyjne nowości na skalę światową, m.in. najnowsze technologie tkackie (od start-up Casmue), nowy rodzaj powłoki dla samochłodzących się tekstyliów (z Niemieckiego Instytutu Badań Tekstyliów i Włókien w Denkendorf) czy nadające się do recyklingu tekstylia izolacyjne wykonane z biopochodnych włókien aerożelowych (od start-up SA-Dynamics).
Techtextil kładzie także wyraźny nacisk na zrównoważone działania i produkcję - ponad 15% wystawców zaprezentowało naturalne włókna i materiały.
|
|
- Techtextil to dla nas najważniejsze wydarzenie branżowe roku, a rok 2024 przebiegł dla nas naprawdę pomyślnie. Po raz kolejny mogliśmy zaprezentować zwiedzającym naszą technologiczną wiedzę. Szczególnym aspektem tego światowego miejsca spotkań branży jest to, że nie tylko przynosi nam potencjalnych nowych klientów, ale spotykamy się tu także z naszymi dotychczasowymi firmami partnerskimi oraz dostawcami. Połączenie z Techprocess 2024 pokazało jak cała branża się rozwija, a jej nadrzędnym tematem jest zrównoważony rozwój. Byliśmy zaskoczeni i zadowoleni że odwiedziła nas szczególnie duża liczba młodych gości - studentów i młodych innowatorów - z bardzo konkretnymi prośbami o współpracę, także w zakresie naszych zrównoważonych rozwiązań - mówi Holger Michael Steingräber, starszy wiceprezes ds. globalnego marketingu i komunikacji w Freudenberg Performance Materials.
- Techtextil 2024 pokazał, że jesteśmy na dobrej drodze, jeśli chodzi o inwestycje w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Reakcja na nasze skalowalne rozwiązanie, które przetwarza odzież na wiele włókien, była wręcz entuzjastyczna. Targi wypadły dla nas bardzo dobrze. Spotkaliśmy obecnych i nowych klientów, zwłaszcza ze Skandynawii i Europy Południowej. To za co naprawdę doceniamy Techtextil, to sytuacje, gdy nasi klienci końcowi przychodzą na targi i wymieniają się z nami pomysłami, wykazując przy tym zrozumienie korzyści, jakie płyną z naszych rozwiązań dla swoich przedsiębiorstw. I co nie mniej ważne - Techtextil to po prostu właściwe miejsce by zaprezentować swoją innowację - mówi Amaury Sartorius, dyrektor zarządzający firmy Klopman.
- Techtextil jest dla nas niezwykle ważny i bardzo cenny. Widzimy i czujemy rynek, spotykamy naszych klientów, dostawców i nowych zainteresowanych z całego świata, zwłaszcza z Europy, ale i spoza niej. Zrównoważony rozwój jest tutaj gorącym tematem i jest znacznie bardziej obecny niż dwa lata temu. Firmy tekstylne na całym świecie ciężko pracują, aby zmniejszyć emisję CO2 i przestrzegać przepisów w zakresie CSR. Zaostrzające się przepisy europejskie odgrywają w tym dużą rolę. W związku z tym, potrzeba prezentacji na Techtextil naszych zrównoważonych rozwiązań, jak np. alternatywy dla PVC zapewniającej redukcję o 50% emisji CO2, są bardzo potrzebne - mówi Michele Sioen, dyrektor generalny Sioen Industries.
- Techtextil był dla nas wyjątkowym doświadczeniem. Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem, dzięki czemu mogliśmy utrzymać cenne kontakty z klientami oraz pozyskać nowych. Szczególnie imponująca była różnorodność odwiedzających - od doświadczonych ekspertów po ciekawskich studentów, którzy przybyli, aby znaleźć informacje o naszych innowacyjnych i zrównoważonych technologiach włókienniczych. Wyraźnie widać, że temat recyklingu stał się dla nas bardzo istotny - mówi Oliver Spöcker, dyrektor sprzedaży globalnej w firmie Lenzing AG.
|
|
Texprocess wzmacnia swoją pionierską rolę w cyfryzacji i automatyzacji
Na targach Texprocess zaprezentowano szeroką gamę najnowocześniejszych maszyn, procesów i usług w zakresie przetwarzania tekstyliów i odzieży, począwszy od innowacyjnych technologii AI po narzędzia do wizualizacji i systemy projektowania, a także rozwiązania na wysoce wydajne cięcie i najnowocześniejsze maszyny szwalnicze. Texprocess zaprezentował kluczowe rozwiązania wykorzystujące najnowsze technologie.
|
|
- Dla wystawców Texprocess te targi były ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Na całym świecie cała branża przetwórstwa tekstyliów stoi przed ogromnymi wyzwaniami, takimi jak zmieniające się warunki handlowe czy niedobory siły roboczej. W odpowiedzi na nie na targach Texprocess zaprezentowano wiele nowych rozwiązań technologicznych, m.in. nowe wspaniałe osiągnięcia, głównie w obszarach cyfryzacji, automatyzacji i wykorzystania sztucznej inteligencji. Texprocess skupił się na przyszłości i podkreślił wiele nowych możliwości - mówi Elgar Straub, dyrektor zarządzający VDMA Textile Care, Fabrics and Leather Technologies.
|
|
- W kontekście obecnej sytuacji w branży, nasze oczekiwania były raczej umiarkowane. Targi naprawdę je przekroczyły. Odwiedzający byli bardzo dobrze zbilansowani pod względem międzynarodowości i obszarów zastosowań. Obecna była cała Europa, ale także Bliski Wschód, Bangladesz, Indie, Pakistan, USA i Meksyk. Nasi klienci dążą do automatyzacji i optymalizacji procesów. Zaprezentowaliśmy przyszłościowe rozwiązania w tej dziedzinie - na przykład naszą maszynę szwalniczą CNC z obrotową kinematyką szycia, która zdobyła nagrodę za innowacyjność, a także nagrodę AI - mówi Michael Kilian, dyrektor operacyjny firmy Dürkopp Adler.
|
|
W obszarach technologii szycia i rozwiązań kroju Texprocess zaoferował najszerszą na świecie gamę dostawców prezentujących pionierskie rozwiązania dla wydajnych i zaawansowanych procesów produkcyjnych - wykorzystujących także sztuczną inteligencję.
- W tym roku chcieliśmy zaprezentować naszą najnowszą innowację, która wykorzystuje sztuczną inteligencję bezpośrednio w maszynie. Texprocess jest do tego idealną platformą niezbędną dla globalnej branży mody - miejscem spotkań technologii, partnerów i klientów z całego świata. Nawiązaliśmy wiele kontaktów, w tym z rynków dla nas zupełnie nowych, takich jak Republika Południowej Afryki czy Australia - podkreśla Marta Maiandi, CTO, Orox Group.
|
|
Wystawca Eurolaser również był zachwycony: - Targi wypadły dla nas znakomicie. Odwiedzający przyjechali z całej Europy, USA, Meksyku oraz innych interesujących rynków, a także z bardzo różnorodnych obszarów zastosowań, takich jak odzież ochronna, medycyna i motoryzacja. Format targów powraca z pełną mocą. Naszą największą innowacją jest system kamer umieszczony bezpośrednio na belce, który skanuje cały stół w trzy sekundy i optymalizuje cięcie oraz kontury - mówi Laura Capone, dyrektor ds. sprzedaży w Eurolaser.
|
|
Firma Assyst przedstawiła swój pogląd na to, jak wygląda całkowicie cyfrowa, zrównoważona i dochodowa przyszłość branży modowej - dzięki rozwiązaniom opartym na sztucznej inteligencji, które wspierają projektowanie już w procesie twórczym i wizualizują założone style w czasie rzeczywistym: - Texprocess 2024 był dla nas niezwykle udany. Nasi goście byli zachwyceni nieskomplikowaną cyfryzacją w branży odzieżowej, osiągniętej dzięki płynnej integracji sztucznej inteligencji, symulacji 3D i 2D CAD. Dzięki dużemu zainteresowaniu międzynarodowej publiczności, targi stanowią idealne środowisko do prezentacji tego rodzaju racjonalizacji produktowych - mówi Hans Peter Hiemer, dyrektor zarządzający Style3D | Assyst.
|
|
Targowy duet przyciąga badaniami, transferem wiedzy i treściami wysokiej jakości
Potężna mieszanka tematów napędzała intensywną wymianę między środowiskiem nauki a przemysłem, zapewniając odwiedzającym ważne impulsy dotyczące najnowszych rozwiązań tekstylnych, inteligentnych materiałów i najnowszych wyników badań w poszczególnych sektorach. Liczni wystawcy, start-up’y i renomowane instytuty badawcze pokazały na obu targach, że sztuczna inteligencja, cyfryzacja i automatyzacja znacząco rozwijają branżę. Niezależnie od tego czy chodzi o recykling tekstyliów, wykrywanie błędów w produkcji i przetwarzaniu, etapy produkcji połączone w sieć czy inteligentną odzież monitorującą funkcje fizyczne użytkownika - nowe możliwości oferowane przez sztuczną inteligencję i cyfryzację są wieloaspektowe. Technologie te torują drogę przyszłości branży.
|
|
Najnowsze materiały i technologie recyklingu w czasach podwyższonych wymogów prawnych
W okresie nadchodzących przepisów prawnych w ramach unijnej strategii na rzecz zrównoważonych tekstyliów, Techtextil i Texprocess skupiły się na rozwiązaniach nadających się do recyklingu i najnowszych wynikach badań dotyczących efektywnego wykorzystania jego zasobów i możliwości. Znalazło to również odzwierciedlenie w zwiększonej liczbie wystawców w Econogy Finder: ponad dwukrotnie więcej wystawców korzystnie przeszło weryfikację pod kątem kryteriów uznanych etykiet i certyfikatów oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju. Spotkania w ramach Econogy Talks zapewniły płaszczyznę do dialogu na temat rozwiązań oszczędzających zasoby, a wycieczki Econogy Tours prowadzone przez niezależnego eksperta zapewniły informacje z pierwszej ręki na temat zrównoważonych produktów.
Kolejna edycja Techtextil i Texprocess
odbędzie się w dniach 21-24 kwietnia 2026 r.
Więcej szczegółów o targach:
www.texprocess.messefrankfurt.com
www.techtextil.messefrankfurt.com
www.poland.messefrankfurt.com
Kontakt w Polsce: (+48) 22 494 32 01 lub info@poland.messefrankfurt.com