Beata Piskorz - Portret Projektanta

tel.kom. +48 512 142 227

Beata Piskorz słoneczna blondynka, lat 26, absolwentka wydziału wzornictwa na ASP w Katowicach i Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Punktualna, pracowita i ubrana tak, jak jej moda - perfekcyjna linia i czysty kolor.

Twoja kolekcja CHOOSE BETWEEN, pokazana podczas Cracow Fashion Awards 2008, wyróżniała się sposobem prezentacji - ustawionym parawanem, zza którego wychodziły modelki. Skąd taki pomysł?
Projektuję modę dla kobiet, które są aktywne zawodowo i potrzebują szybkich zmian w ubiorze, aby o każdej porze dnia wyglądać inaczej. Parawan to koncept prezentacji, po to aby na oczach widzów ubranie zmieniło swoją funkcję. Początkowo bardzo proste w kroju formy, dzięki ruchomym elementom stroju, a przez to zmianom w fasonie i kolorze, stają się zupełnie inne. Ideą mojej kolekcji jest właśnie pokazanie ubioru PRZED i PO - kiedy z prostej formy, dzięki dodatkowym, pozornie ukrytym elementom, można stworzyć coś zupełnie nowego, zaskakującego.

Jak więc wygląda powstawanie projektów? Skąd czerpiesz inspiracje?
Ukończyłam wydział wzornictwa na ASP i stamtąd wyniosłam zamiłowanie do formy, do rozwiązań konstrukcyjnych, do robienia czegoś z bardzo prostych elementów. Istotna jest dla mnie spójność tego co wykonuję, interesują mnie czyste formy z akcentami kontrastowego koloru. W prezentowanej kolekcji połączyłam czerń, szarość i biel z cytrynowym żółtym. Wolę rysunek niż malarstwo i to widać w moich projektach - rysowanych wyraźną linią. Oprócz przejrzystej formy istotny jest dla mnie przekaz, komunikat jaki daje moda. Tę prostotę form można odnaleźć w sztuce origami, która również należy do źródeł moich inspiracji.

Masz ulubionych projektantów albo epokę w historii mody?
Nie należę do osób, które przede wszystkim sugerują się tendencjami w modzie, mam ściśle określony cel jaki chcę osiągnąć. Prosta forma, linia, przekaz i funkcja - to mój styl i nie szukam jego echa ani w przeszłości, ani w teraźniejszości. Cenię zwykłe tkaniny, takie jak bawełna. Materiał nie jest najważniejszy, tylko idea.

A plany na przyszłość rysują się graficznie czy malarsko?
Pragnę stworzyć markę BETWEEN, która będzie użyteczna, zaskakująca i niebanalna. Mam w realnych planach założenie własnej pracowni, w której powstawać będą nie tylko kolekcje ubrań noszonych do pracy, ale również bardziej użytkowe, np. T-shirty z odpowiednim komunikatem, z ideą, przekazem treści; sukienki, a także stroje kąpielowe.

Życzymy powodzenia, zarówno na konkursach dla projektantów, jak i sukcesów w finalizacji projektów!
Rozmawiała: Magdalena Marciniak
Foto: Piotr Łukasik

Beata Piskorz wyróżniona została przez Wydawnictwo IMAGE podczas Cracow Fashion Awords 2008 za CHOOSE BETWEEN - kolekcję, która szczególnie wyróżniała się pomysłowością prezentacji, czystością formy i przekazu, a także prostą, a niezwykle elegancką kolorystyką.