"Paź Królowej" na salonach mody

wielgosz.magda@gmail.com

Magdalena Wielgosz - młoda, wspaniale zapowiadająca się projektantka mody, mająca w planach studia w London College of Fashion. Jej kolekcja "Paź Królowej" zdobyła nagrodę mediów podczas gali Cracow Fashion Awards. Nas urzekła spójność kolekcji, kolor i dbałość o detale. Oto portret Magdy (bynajmniej nie barokowy :-).

Która epoka w historii mody jest Ci najbliższa?
Nie mam konkretnej epoki, którą lubiłabym najbardziej. Uważam, że wszystkie mają i będą miały duży wpływ na współczesną i przyszłą modę, gdyż jest to ogromne źródło inspiracji i skarbnica wiedzy dla projektantów. Podczas tworzenia kolekcji "Paź Królowej" przewodnią inspiracją była Maria Antonina, jej dwór królewski i bale weneckie, a więc druga połowa i koniec XVIII wieku.

Pudrowy róż  - skąd pomysł na kolorystykę kolekcji?
Jest to mój ulubiony kolor, poza czarnym :-) . Tworząc kolekcję miałam na uwadze trendy sezonu wiosna/lato 2009, co stanowi odniesienie w pudrowych kolorach oraz we wspomnianej wcześniej inspiracji historyzmem. Historyzm był bardzo popularny sezon wcześniej, czyli jesień/zima 2008/2009 i większość elementów z tego nurtu pozostała aż do sezonu wiosna/lato 2009.

Zaintrygował mnie krój spódnic - czy lubisz je nosić? Jaki element garderoby kobiecej uważasz za najważniejszy?
Krój spódnic jest rzeczywiście nietypowy, gdyż we wszystkich projektach jest nieco rozszerzony w okolicach bioder, tworząc trójkąty. Ponadto, spódnice / spodenki mają dosyć mocno podniesiony stan, który nie posiada mocno zarysowanego pasa, dlatego postanowiłam doszyć paski, jako osobne elementy, w taki sposób, aby podkreślały talię. Chciałam zrobić coś innego, ale mieszczącego się w trendach. Zaś za najważniejszą część garderoby kobiecej uważam sukienkę. Ale jednocześnie, to właśnie fantazyjne spódnice są coraz bardziej modne.

Ile czasu zajęło Ci przygotowanie kolekcji?
Samo szycie zajęło około 3 miesięcy - z przerwami i poprawkami. Materiały sprowadziłam pod koniec października, a kolekcja była całkowicie gotowa z końcem stycznia.

Materiał, to dla mnie...
Materiał jest wieloznacznym słowem, ale uważam, że dla każdego twórcy jest źródłem inspiracji. W przemyśle odzieżowym są to tkaniny, dzianiny, włókna, z których mogą powstać nieprawdopodobne pomysły.

Jakie masz plany na przyszłość?
W październiku wyjeżdżam na pół roku do Walencji, aby móc uczyć się technik wysokiego krawiectwa. To stypendium jest jedną z nagród, jakie dostałam za kolekcję. Kolekcja była pokazana także na balu dziennikarzy w Centrum Sztuki i Kultury Japońskiej MANGGHA, a także na wyborach Miss Powiatu Wielickiego.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów!

Rozmawiała: Magdalena Marciniak