Zuzanna Bartecka

Zuzanna Bartecka
- ukończyła Uniwersytet Wrocławski i od 20 lat eksperymentuje z lnem (zaczynając wtedy, gdy praktycznie nikt jeszcze nie myślał o tym, aby wykorzystywać len do tworzenia dzianin). Żadna inna przędza nie daje takich możliwości formowania, akcentowania kształtu, żadna tak nie szlachetnieje wraz z jej użytkowaniem, noszeniem, praniem, wystawianiem na działanie promieni słonecznych. Len dopasowuje się też do sylwetki i jest doskonały do noszenia - zarówno w lecie (kiedy chłodzi), jak i w zimie (gdy zatrzymuje ciepło). Projektantka od 1987 roku ma uprawnienia Ministerstwa Kultury do wykonywania zawodu artysty plastyka w dziedzinie "dzianina artystyczna".

Marka Zuza Bart to mała rodzinna firma działająca we Wrocławiu. Produkcja tu zaczyna się od nitki, a nad każdym etapem tworzenia modelu czuwa projektantka, co gwarantuje nienaganną jakość. Produkcja jest niezwykle trudna i czasochłonna - Zuzanna Bartecka ufa tylko maszynom starego typu, które są obsługiwane ręcznie. Żadna inna maszyna nie podoła tak trudnej w obróbce przędzy, jaką jest len, dając przy tym oczekiwany przez projektantkę efekt. Dzięki temu kolekcje sygnowane marką Zuza Bart są tak unikatowe - skomplikowany proces produkcji daje duże możliwości kształtowania powstałej dzianiny.

Kolekcje Zuza Bart są zawsze projektowane z uwzględnieniem potrzeb klienta. Zuzanna Bartecka inspiruje się kulturą i stylem krajów, do których projektuje, uwzględniając różnice w gustach i temperamentach kobiet na całym świecie. Dzięki temu osiąga doskonałą harmonię między własnym wyrazem artystycznym a oczekiwaniami klientek. Ubrania marki Zuza Bart nosi cały świat. Można je kupić w USA i Meksyku oraz na terenie całej Europy (Niemcy, Holandia, Norwegia, Francja, Belgia, Hiszpania, Szwecja, Dania, Czechy, Grecja). Jesienią 2009 r. Zuza Bart zaprezentowała się na targach w Tokio w Japonii. Od lutego 2010 r. wystawia swoje kolekcje na targach cpd w Düsseldorfie w segmencie Boutique.

Oprócz lnu, inną wizytówką Zuza Bart jest filc, powstający według opracowanej samodzielnie przez projektantkę metody, dzięki której powstają płaszcze, żakiety, szale, kapelusze, suknie i torby o niezwykłych fakturach i niepowtarzalnych formach. Ostatnio, w poszukiwaniu nowych ciekawych materiałów, sięgnęła po przędzę bambusową (kolekcja lato 2010) i wełnianą - najwyższej jakości przędzę, łatwą w pielęgnacji i nadającą się do prania w pralce (kolekcja zima 2010). Najnowszym pomysłem Zuzanny Barteckiej jest unikatowa biżuteria z lnu i bawełny, produkowana ręcznie wg własnego pomysłu. Wisiory, bransolety i kolczyki z jej warsztatu charakteryzują motywy etniczne i niebanalne, kobiece wzory.

Źródło: BUSINESS IMAGE 110 (wrzesień 2010)