Lśnienie - kolekcja Doroty Cebuli-Molik
cebulad@onet.eu

Tegoroczna gala Cracow Fashion Awards 2011 obfitowała w rozmaite kolekcje wpisujące się w obowiązujące trendy mody. Wśród zaprezentowanych IMAGE dostrzegło wyjątkową perełkę - kolekcję "Lśnienie" Doroty Cebuli-Molik - piękne spódnice i jeden płaszcz wykończone koralikami i matrioszkami, które przeniosły publiczność w stronę kobiecych lat 50. Również daliśmy się uwieść...

Skąd pomysł na kolekcję, na spódnice?
To moja ulubiona część garderoby. Spódnica jest elementem stroju, który można łączyć z dowolną górą, co daje mnóstwo możliwości wariacji w ubieraniu się.

Spódnice z Twojej kolekcji są fantastycznie zdobione - w pasie koralikami, a od spodu matrioszkami. Skąd taki pomysł?
Trzeba robić to, co się kocha i wtedy kolekcja się udaje, niosąc ze sobą ładunek emocjonalny. Każda spódnica jest trochę inna, oparta na podobnej formie. Wzór matrioszek to przypadek, ale ja ogólnie uwielbiam gadżety, więc uznałam, że będzie to oryginalny pomysł. Guziki naszywane są ręcznie. Stworzyłam melanż granatu z fioletem oraz srebrem. Z daleka wyglądają jak klejnoty. Spódnice uszyte zostały z tiulu i filcu. Są ogromne, rozpięte na kołach dla podkreślenia efektu. Płaszcz, który prezentuję w kolekcji ma wersję wełnianą i pikowaną, ta ostatnia daje wrażenie lekkości. Do spódnic dopasowałam proste góry, a także kolczyki i torebki wykonane ręcznie, aby tworzyły całość.

Jaka jest Twoja ulubiona epoka w modzie?
Nietrudno zgadnąć, że lata 50., ale również epoka art deco. Uwielbiam kolorystykę lat 50., design sprzętów domowych, lodówek, samochodów, całego ówczesnego świata, w którym poruszała się wymuskana pani domu w kloszowej spódnicy i dopasowanym sweterku, stanowiąc idealną wizytówkę swojego otoczenia. W projektach kieruję się indywidualną inspiracją. Na pewno miał na mnie wpływ styl New Look Diora, ale staram się zdecydowanie słuchać swojego wewnętrznego głosu i dzięki temu projektować ubrania dla indywidualnych klientek, które chcą mieć coś wyjątkowego w swojej szafie.

Jakie masz plany na przyszłość?
Chcę założyć własną firmę odzieżową i projektować nie tylko spódnice, ale przede wszystkim skupić się na męskiej kolekcji, gdyż w tej dziedzinie jest w modzie ogromna luka. Mężczyźni noszą ubrania z masowych, ogólnodostępnych sklepów, nie ma dla nich prawie żadnej alternatywy. Zaś najbliższe plany, to praca nad kreacjami dla kandydatek na Miss Małopolski.

Życzymy powodzenia i czekamy na więcej!

Rozmawiała: Magdalena Marciniak
Foto: Paweł Kamiński (www.pawelkaminski.pl)
Stylizacja i wizaż: Aleksandra Wójcikowska
Modelka: Paulina Snakowska / Agencja modelek: Reklamex

Źródło: BUSINESS IMAGE 117 (czerwiec / lipiec 2011)