2012-02-15

Monika Jaworska - Portret Projektanta

Urodziła się w Bieszczadach. Do Krakowa przyjechała studiować filozofię. Po obronie pracy magisterskiej wyjechała do Anglii, a po 2 latach wróciła do Polski, by uczyć się w Krakowie - w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru i równocześnie w Zespole Szkół Odzieżowych Nr 1. Już na pierwszym roku edukacji w SAPU zakwalifikowała się z kolekcją Heroina do finałowej 20-tki Re-act Fashion Show 2009, dzięki czemu Monika Jaworska miała okazję zaprezentować się podczas FashionPhilosophy - Fashion Week Poland w Łodzi.

W roku 2011, gdy ukończyła SAPU z wyróżnieniem oraz zdała państwowy egzamin w zawodzie Technik Technologii Odzieży, Monika Jaworska rozpoczęła swój tryumfalny marsz, zdobywając w jednym roku wiele znaczących nagród, wyróżnień oraz zyskując miano projektantki o ugruntowanym spojrzeniu na kreowanie mody. Podczas pokazu dyplomowego została uznana i wyróżniona przez firmy The Point, Magnes Miasta, Trendy i Gajos Fashion. Następnie, z kolekcją Modus Vivendi pojechała do Rygi na 11. Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Projektantów Mody - Habitus Baltija 2011, podczas którego w szranki stawali projektanci dziewięciu wyższych uczelni projektowania ubioru z siedmiu krajów: Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Finlandii, Turcji i Białorusi, prezentujący łącznie 49 kolekcji. Podczas konkursu Monika zdobyła wyróżnienie magazynu L'Officiel w kategorii Artistic Pret-a-Porter. Kolejnym sukcesem było wywalczenie Złotej Nitki w Łodzi w kategorii pret a porter oraz zaproszenie ze strony Dawida Tomaszewskiego na staż do Berlina. Kolekcja została również nagrodzona przez firmę fotograficzną Rafał Spreng. W lipcu Monika Jaworska wzięła udział w Bridge of Fashion w Niemczech, a także w targach CPD Signatures w Dusseldorfie. W październiku przygotowała swoją wystawę w ramach łódzkiego Festiwal Designu. Zaś w grudniu wzięła udział w festiwalu polskiej sztuki w Berlinie Rozbiórka Żelaznej Kurtyny, na którym pokazała kolekcję Modus Vivendi. Na przełomie roku 2011/12 wzięła udział w projekcie Fashion Culture.

Obecnie - właśnie zakończyła staż w Studio Dawid Tomaszewski w Berlinie i... z pewnością za chwilę znowu nas zaskoczy.

www.jaworska.com.pl, tel. +48 511 186 602, e-mail: monika@jaworska.com.pl


Modus Vivendi to kolekcja damska inspirowana męską garderobą, wolna od obowiązków sezonu, rozmiaru, wieku, jak również od poprawności krawieckiej. Nazwa z łaciny znaczy "sposób życia" i jest efektem zabawy, bo jeśli bawić się modą kobiecą w stronę mody męskiej, to i słówkiem moda, żeńskim, w stronę męskiego "modus". Zasadą kolekcji jest odwrotność i podwójność: ubrania wyjęte są ze środka, odwrócone, "odbite w lustrze", "ukryte w zdwojeniu". Stare podniszczone rzeczy ze strychu, mające swoją historię, inspirowały autorkę do stworzenia ubrań o takim właśnie klimacie.