2012-10-10

Katarzyna Barcik - KB UNIQUE DESIGN - Portret Projektanta

Jaki styl preferujesz? Co charakteryzuje Twoje podejście do mody?
Kieruję się klasyczną elegancją z odrobiną ekstrawagancji. Wybieram eleganckie włoskie tkaniny, a formę kreuję różnie - prosto, geometrycznie, asymetrycznie, bądź też klasycznie z kroplą wymyślnego designu. W każdą kolekcję wplatam wątek "convertible"- sposób ubierania jednej rzeczy na kilka sposobów.

"Convertible" - skąd taki pomysł? Czy chodzi tu o praktyczność i oszczędność?
Lubię się bawić formą i kiedy wymyślę już jakiś model staram się z niego dodatkowo wydobyć coś ciekawego, zatem wywijam, zakładam do góry nogami, przekręcam, obracam i okazuje się, że jedna rzecz może mieć wiele twarzy - tylko trzeba znać instrukcję zakładania. Kobiety lubią być zmienne, a posiadanie rzeczy convertible pozwala im dziś mieć sukienkę, jutro bluzkę bądź też tunikę.

Ostatnio na Chopin Forest Show & Art Fashion Night w oryginalny sposób zaprezentowałaś kolekcję na jesień-zimę 2012/13. Czemu wybrałaś taką formę pokazu?
Pół roku temu, gdy przeprowadzono generalny porządek na moim strychu, znaleziono tam skrzydła starych drzwi balkonowych. Gdy tylko je ujrzałam moja wyobraźnia zadziałała błyskawicznie i postanowiłam, że będą one scenografią pokazu. Zrealizowałam swoją wizję i ustawiłam drzwi w lesie między drzewami, a w oknach pokazywały się pozujące modelki. Do tego dołożona została zsynchronizowana gra świateł z muzyką (skrzypce na żywo do podkładu elektronicznego). Wzdłuż wybiegu ustawiono pochodnie, by nadać wszystkiemu magicznego wyrazu. Ten cały entourage okazała się bardzo kompatybilny z moją kolekcją.

Jesteś twórcą UNIQUE FASHION SHOW - co to takiego?
Tak określam swoje autorskie pokazy mody. Przy ich produkcji wykorzystuję doświadczenie związane z tańcem, choreografią czy scenografią. Staram się za każdym razem pokazać kolekcje w inny, nietypowy sposób, wnosząc w nie więcej spektakularności niż to na pokazach mody zazwyczaj bywa. Obrazem dążę do wywołania różnych emocji. Unique Fashion Show ma nie tylko przedstawić widzom moje kolekcje, ale również dostarczyć im niezapomnianych wrażeń.

Czy w tej ostatniej kolekcji także są inspiracje zaczerpnięte z tańca?
W każdej mojej kolekcji przejawia się taniec, począwszy od procesu twórczego, aż do końcowej formy prezentacji.

Twoje kolekcje są szyte w pojedynczych egzemplarzach, skąd ta idea?
Chyba żadna kobieta nie chciałaby spotkać na ulicy, bankiecie, imprezie kogoś w tym samym ubraniu, zatem staram się, zgodnie z nazwą marki, utrzymać unikalność każdego modelu i zapewnić swoim klientom oryginalność. A pomysłów mam jeszcze miliony!

Opracowanie: The People

źródło: BUSINESS IMAGE 129 - PAŹDZIERNIK 2012