2017-03-31

SANDRA STACHURA - Deep Space - moda zaczerpnięta z piękna podwodnego świata

DEEP SPACE to kolekcja dyplomowa Sandry Stachury, absolwentki Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU), laureatki wyróżnienia jury konkursu Cracow Fashion Awards 2017. Ubrania i buty zostały ręcznie wykonane z wykorzystaniem niestandardowych materiałów, druku 3D oraz światłowodów. Całość została zamknięta w futurystycznej formie, która nawiązuje do flory oceanu.

- Świat podwodny od wieków inspirował ludzkość do tworzenia rozmaitych wytworów kultury, ukazujących jego głębię, niebezpieczne piękno oraz siłę. Woda kojarzy się nam nie tylko z życiodajną siłą, jest także żywiołem, zagrożeniem, nieokiełznaną potęgą. Wszystko zaś co tajemnicze, jest też fascynujące. Kolekcja DEEP SPACE stanowi wyraz tej fascynacji i przenosi do świata pełnego niespotykanych kształtów, barw, materii - mówi Sandra Stachura, która w tym roku ukończyła SAPU, otrzymując na dyplomie ocenę celującą.

Stworzeniem, które silnie wpłynęło na wizję krakowskiej projektantki, była świecąca meduza. By do niej nawiązać, Sandra Stachura wykorzystała elementy wykonane z transparentnej folii, na którą naszyła tysiące żyłek. Całość przywołuje skojarzenia z ukwiałem falującym w głębinach.

Przykładem nowoczesnego podejścia do tematu podwodnego świata jest także sweter wykonany na drutach z transparentnej gumo-żyłki oraz legginsy wydziergane na szydełku z tego samego surowca. W kolekcji pojawiają się paski przezroczystej folii, zabarwione na fioletowo, połączone w futurystyczne kształty. Uwagę zwraca body wykonane z hologramowego materiału, na które projektantka naszyła paseczki z umieszczonymi na nich gumo-żyłkami. W wielu projektach wykorzystano podświetlenie światłowodami, które mają przypominać o podmorskiej inspiracji.

Całości dopełniają akcesoria, również zaprojektowane przez Sandrę Stachurę. Na plan pierwszy wysuwają się buty z obcasami przypominającymi rafę koralową, wykonane z transparentnego materiału zgodnie z najnowszymi trendami. Przy tworzeniu obuwia Sandra Stachura wykorzystała metodę SLS wydruku 3D, dzięki której możliwe było stworzenie fantastycznych tworów łączących modę oraz piękno natury.

Kolekcja DEEP SPACE została premierowo zaprezentowana podczas Cracow Fashion Week 2017.

Facebook: Sandra Stachura

 

Foto: Dawid H. Groński / Fashion: Sandra Stachura / MUA: Ula Kurowska / Model: Vlada Petrenko, Olga Dębowska / Scenografia: Barbara Iwańska