2011-02-02

Magia Nowych Włókien

Pionierskie innowacje w przemyśle włókienniczym co roku dostarczają na rynek tkanin nowe ulepszone wersje znanych od wieków materiałów. Wszyscy znamy cudowną delikatność i szlachetność naturalnego jedwabiu, jego połysk, gładkość, miękkość, lekkość i ogromną przyjemność w dotyku. Znaleziska archeologiczne wskazują, że jedwab wytwarzano już w starożytnych Chinach, około 3600 roku p.n.e. Z nici jedwabnych można stworzyć kilkadziesiąt rozmaitych tkanin, czasami o zaskakująco odmiennych cechach: brokat, bureta, faille, fular, glace, krepa, lama, lewantyna, liberty, mora, muślin, pika, szarmeza, tafta... Jednak ten, kto zdecydował się na posiadanie szalu czy sukienki z naturalnego jedwabiu wie, że ten cudowny materiał oprócz wysokiej ceny jaką trzeba za niego zapłacić ma też inne wady. Zachlapanie jedwabiu nawet czystą wodą może już zostawić trwałe plamy na garderobie. Prasowanie? Koszmar!

Szalona myśl by zachować wszystkie walory jedwabiu, a pozbyć się jego wad, w tym wygórowanej ceny, wydaje się równie kusząca jak pomysł na wyprodukowanie złota z piasku. Sztuczny jedwab jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku tekstylnego. Nieprzerwanie od 1884 r., kiedy to wyprodukowano pierwszy sztuczny jedwab, trwają poszukiwania materiału idealnego. Miłość do nowych włókien rozwijała się bardzo powoli. Przełomem było wynalezienie w 1935 r. nylonu w amerykańskim koncernie DuPont, a zwłaszcza nylonowych pończochy w roku 1940. Kres powszechnego uwielbienia, nie tylko kobiet do nylonowych pończoch, dał rewolucyjny wynalazek. Ten sam koncern w 1958 r. stał się ojcem nowego włókna sztucznego - elastomeru poliuretanowego, zwanego Lycra, Elastan lub Spandex. Ze spandexu produkuje się różnego rodzaju tkaniny i dzianiny, które w różnych częściach świata mają różne nazwy handlowe. Najczęściej spotykaną w Polsce jest Lycra. Inne nazwy to Elaspan, Dorlastan, Linel i wiele innych. Tkaniny zazwyczaj nie produkuje się z samego spandexu lecz splata się go z innymi włóknami - od nylonu po wełnę.

Wełna, znana już od starożytności, ma doskonałe właściwości termoizolacyjne i dźwiękochłonne, pochłaniania promieniowanie UV, ale niestety oprócz swych zalet tylko czeka by się sfilcować, często jest ciężka i gryzie. W 1873 r. handlarz, nazwiskiem L. Strauss, uszył z płótna namiotowego robocze spodnie dla poszukiwaczy złota z Kalifornii. Płótno sprowadził z miejscowości de Nîmes i jako pierwszy opatentował używane przy produkcji spodni nity. Denim to tkanina bawełniana wykonana w splocie skośnym, charakteryzująca się stosunkowo dużą wytrzymałością - jak przystało na tkaninę, z której produkowano namioty i plandeki. Niezależnie od tego, że czasy poszukiwaczy złota minęły bezpowrotnie, idea posiadania ubrań wytrzymałych w każdych warunkach jest nadal bliska człowiekowi. Len, bawełna, wełna, jedwab są od lat chemicznie modyfikowane by spełnić oczekiwania ludzkości co do tkaniny idealnej: wytrzymałej, lekkiej, taniej. Idealnej, czyli takiej, która w upale chłodzi, a w zimie grzeje; która reaguje na temperaturę i wilgotność, zarówno naszego ciała jak i otoczenia.

Na pierwszej linii frontu między modą i technologią stoi Dow Fiber Solutions, która jest jednostką biznesową Dow Chemical Company. Do niej należą pionierskie innowacje w przemyśle włókienniczym i to oni w 2009 r. wynaleźli Flex4 ™, rewolucyjny przełom w produkcji denimu DOW XLA premium ™ - wielowymiarowe, elastyczne włókno. Jak wyglądałaby historia kina drogi i muzyki pop, gdyby to wspaniałe włókno było składową jeansów James Dean’a czy Elvisa Presley’a? Obaj przyczynili się do rozpowszechnienia się mody na jeansy - spodnie zajmujące pierwsze miejsce w świecie mody. Prawda o jeansach jest jednak taka, że w zimie jest w nich zimno, a latem za gorąco, zaś zamoczone wydają się jak z blachy. Odpowiedzią jest Re:Flex4 ™, oferujący konsumentom denim, który umożliwia niesamowitą elastyczność w czterech kierunkach, zapewniając najwyższy komfort. Włókno zaprojektowane tak, aby przeciwstawić się ograniczeniom. Opatentowana technologia włókna o zwiększonej pamięci kształtu powoduje, że tkanina dopasowuje się do sylwetki ciała, dając efekt miękkiego, wygodnego jeansu. Ciało porusza się w różny sposób i obecny denim też tak robi. Od dnia premiery włókno DOW XLA ™ Re:Flex4 ™ rewolucjonizuje zmysły i przekształca nasz sposób myślenia o modzie. DOW XLA fiber ™ jest z natury odporne na działanie wysokich temperatur i agresywnych środków chemicznych, umożliwiając tworzenie innowacyjnych technik uszlachetniania tkanin. Najnowsze pokazy mody wykorzystują w pełni najnowsze odkrycia technologiczne. Produkcja nowego włókna przeszła od fazy eksperymentalnej do masowej produkcji. Cena spadła do poziomu akceptowalnego i jest szansa, że spadnie do poziomu popularnego.

Jest jeszcze jedno magiczne słowo otwierające jak wrota sezamu drzwi do nieograniczonych możliwości tworzenia, słowo: mieszanki. Typowa tkanina na koszule bawełniane to mieszanka XLA i flaneli, możemy tworzyć mieszankę XLA i sztruksu, aksamitu, płótna, wełny. Zjawiskowe okazały się mieszanki z jedwabiem lub wiskozą, wykończone metalicznym połyskiem i laminowanymi powierzchniami. Żadnych granic dla pomysłów projektantów. Jedwabne jeansy? Proszę bardzo, już wkrótce!

Tekst i collage: JOANNA HRK