2011-04-27

Moda jest modna - Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru

Marta Gos
Marta Gos

W ostatnich latach dało się zauważyć wyraźne zwiększenie zainteresowania branżą modową, nic też dziwnego, że pojawia się coraz większa liczba młodych ludzi pragnących w przyszłości projektować odzież. Poprawił się również poziom przygotowania przez szkoły młodych utalentowanych ludzi na kierunkach związanych z projektowaniem, stylizacją lub zarządzaniem w modzie.

W Polsce moda przeżywa swój rozkwit, a chętnych, aby odnieść w tym świecie sukces nie brakuje. Moda przestaje być utożsamiana jedynie z wybiegiem, modelkami, blichtrem i blaskiem fleszy, obecnie jest postrzegana jako biznes i to całkiem intratny. Młodzi projektanci optymistycznie patrzą w przyszłość. Mają kilka możliwych dróg rozwoju: od projektowania pod własnym nazwiskiem, przez projektowanie dla marek odzieżowych, po zarządzanie w branży modowej. Jak oni sami widzą swoją przyszłość?

- Prace nad kolekcją zaczynałam od poszukiwań inspiracji, które stopniowo ewoluowały i zaczęły tworzyć spójna całość. Następnie wdrażałam inspiracje w fazę rysunku. Ale tak naprawdę najwięcej pracy zajęło mi poszukiwanie potencjalnych sponsorów oraz samo szycie kolekcji - w sumie pół roku. - mówi Marta Gos, Laureatka Fashion Designer Awards 2009.

Swój pierwszy wielki sprawdzian studenci projektowania przeżywają podczas pokazu dyplomowego. Satysfakcja z oglądania swojej kolekcji na wybiegu i emocje jakie temu towarzyszą są nie do opisania, jednak parę minut na scenie poprzedzone jest wielomiesięczną pracą.

- Ponieważ kolekcja brała wcześniej udział w innych pokazach, jestem już przygotowana do kolejnego. Pokaz jest następną możliwością pokazania się, dotarcia do potencjalnych odbiorców mojej twórczości. Zobaczą go ludzie związani z branżą i to jest istotne. To czy zostanie zauważona dopiero się okaże. Mam nadzieję, że nawiążę nowe kontakty i współpracę -  mówi Kamila Gawrońska Kasperska, laureatka Fashion Designer Awards 2009 oraz Złotej Nitki.

Kamila Gawrońska - Kasperska Kamila Gawrońska - Kasperska