2012-06-14

Maksymalny realizm - trendy na sezon jesień/zima 2012/13

Przewodnim i wyznaczającym tematem dla tendencji na sezon jesień/zima 2012/13 są wyraźnie zdefiniowane kontrasty, jeszcze bardziej ekstremalne niż te, które znamy już z ubiegłych sezonów. Ta nowoczesność trendów nie jest ani na najwyższym poziomie, ani szczególnie progresywna; jest to natomiast nowoczesność raczej funkcjonalna, racjonalna i wyrazista. Impulsu dla inspiracji towarzyszącej nowym kolekcjom nie stanowią wcale przygotowane „na miarę” zadania trendowe; wyznacznikiem trendów jest raczej akcentowanie indywidualnego stylu i jego konsekwentne wdrażanie. Towarzyszy tym tendencjom przekraczanie kryterium formalnych granic na rzecz stosowania kontrastów, jako wyznacznika nowości w indywidualnym stylu dla danej osoby. Oczywistym jest więc że osobowość kreowana będzie przez zestawianie lub łączenie takich kontrastów jak ciepły i zimny, naturalny i sztuczny, jasny i ciemny czy czarny z białym. Dodatkowo ważny jest także minimalizm pod hasłem „im mniej tym lepiej”, przykład: wspaniała świeżość na raczej spokojnej bazie. Witamy w przyszłości! Oto trzy główne nurty trendów na sezon jesień/zima 2012/13.

DELIKATNY LUKSUS. Zapotrzebowanie na ciepło, poczucie bezpieczeństwa i przytulność w modzie znacznie się nasiliło w stosunku do ubiegłego sezonu, a w nowym zimowym sezonie będzie ono wręcz ekstremalne. Dominuje w konsekwencji moda na futra, które będą jeszcze bardziej pogrubione, jeszcze bogatsze i bardziej luksusowe. Obecna będzie różnorodność płaszczy z futrzanymi detalami i wykończeniami noszonymi w różnych kombinacjach i zestawach. Furta będą obecne jako surowiec, ale i jako wzór dla innych technik lub rodzajów obróbki. Poza czernią i bielą, kolorystyka koncentruje się także na palecie odcieni naturalnych, bardziej kojarzących się z wyniosłą szlachetnością i spokojem, niż ze stylem rustykalnym.

DZISIEJSZA PRZYSZŁOŚĆ. Wyznacznikiem tego trendu jest styl monochromatyczny oraz głębokie kontrasty - futurystyczny look to minimalistyczne, techno tworzywa, choć ich zorientowanie na wyrazistość to tylko podkreślanie bieżącej rzeczywistości. Wzory są stosowane raczej rzadko, a jeśli już, to jako graficzne nadruki w formie pasków. Sylwetki są radykalnie zredukowane, a jednak przyciągające poprzez swoją realność i praktyczność. Również kolorystyka koncentruje się na tym co najważniejsze, tworząc zmysłowy świat od takich matowych kolorów jak ciemnoczerwony do lodowych odcieni niebieskiego.

FOLKLORYSTYCZNE FANTAZJE. Projektanci poszukują nawiązania do domu i rodziny, aby doszukiwać się tam natchnienia dawnymi korzeni. Inspirację w tym trendzie czerpie się więc także z własnej kultury i tradycji, aby je następnie przetworzyć i ożywić. Postawą są tu naturalne materiały, kojarzące się ze stylem rustykalnym, choć w formie bardzo nowoczesnej, wyrażającej się w wyrazistych kolorach i metalizowanych elementach. Zamiarem jest zmysłowe uzupełnienie zaczerpnięte z autentyzmu wirtualnego świata. Skóra i wzory czerpane z natury są tu doskonałą inspiracją dla nadruków, a wełny i jedwabie wzbogacają się o naturalne akcenty ze świata materii.

Opracowanie i zdjęcia: IGEDO COMPANY - www.igedo.com