2012-08-17

Znamy już kandydatów do tytułu Re-Kreatora 2012

Jurorzy Re-Act Competition właśnie zdecydowali, które kolekcje recyklingowe zobaczymy w październiku podczas gali finałowej Re-Act Fashion Show. Okazało się, że wśród najlepszej dwudziestki znaleźli się młodzi kreatorzy mody z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Czech, Łotwy, Serbii, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Tegoroczne finałowe propozycje inspirowane są m.in. zdjęciami mikroskopijnych bakterii, linami żeglarskimi, romantycznymi wierszami, kultem ciała, mglistym jesiennym porankiem, starożytnością oraz trudnymi relacjami z ojcem.

RE-ACT

Już po raz czwarty z setki nadesłanych zgłoszeń do Re-Act Competition zostało wyłonionych 21 finalistów. Jury (w składzie Olga Nieścier, Monika Onoszko, Janina Paradecka, Lidia Popiel, Marcin Giebułtowski, Ricardo Ramos i Michał Zaczyński) zdecydowało, które kreacje zobaczymy podczas gali finałowej. Pełna lista finalistów znajduje się na stronie: www.re-act.pl. Trzeba przyznać, że wybór okazał się trudny, ponieważ poziom nadesłanych prac w tym roku był bardzo wysoki. Młodzi projektanci czują coraz mocniej ideę upcyklingu i trash fashion, a przetwarzanie różnych przedmiotów oraz materiałów na piękne kreacje nie stanowi dla nich problemu. - W projektowaniu mody ekologicznej nie chodzi o obwieszenie się plastikowymi butelkami, a o projekty demonstrujące świadomość i wrażliwość estetyczną w każdym detalu myślenia i prezentacji - mówi Olga Nieścier, przewodnicząca Jury. - Konkurs Re-Act Fashion przyciąga także uwagę coraz większej grupy młodych twórców z zagranicy. Cieszy tak duży udział osób spoza Polski. Nadsyłane prace są coraz ciekawsze, w większym stopniu prezentując zrozumienie „sustainability”. Konkurs ten jest ważny, ponieważ rozwija to podejście i pokazuje kreatywność przetwarzania oraz ponownego użycia - dodaje Olga Nieścier. W tym roku o tytuł Re-Kreatora zmagać się będzie aż 12 projektantów pochodzących z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Czech, Łotwy, Serbii, Hiszpanii oraz Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku wśród trójki laureatów znaleźli się Słowaczka - Andrea Pojezdalova oraz kolumbijsko-hiszpański projektant - Ricardo Ramos. Oni to również zaprezentują swoje nowe kolekcje podczas tegorocznej gali jako goście specjalni.

Wszystkie finałowe kolekcje będzie można zobaczyć 12 października w trakcie gali finałowej Re-Act Fashion Show w Łodzi, w Hali Międzynarodowych Targów Łódzkich. Przez kolejne dwa dni osoby zainteresowane recyklingową i odpowiedzialną modą będą mogły odwiedzić Targi odpowiedzialnej mody WearFair, organizowane przez Polską Zieloną Sieć. Będzie można na nich kupić odzież wykonaną w sposób ekologiczny i z poszanowaniem praw człowieka. Targom towarzyszyć będą m.in.: warsztaty szycia, wymienialnia ubrań, pokaz filmów, kącik eko-malucha oraz debata międzynarodowa z udziałem ekspertów.


Dodatkowe informacje:

Re-Act Fashion to międzynarodowy konkurs mody ekologicznej dla młodych projektantów z całego świata. Co roku na konkurs wysyłane są setki zgłoszeń, z których jury kwalifikuje do ścisłego finału 20 najciekawszych projektów. Podczas gali Re-Act Fashion Show młodzi twórcy ubiegają się o tytuł Re-Kreatora i nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi w wysokości 15 tys. złotych, a także dwa wyróżnienia po 5 tys. złotych każde. Wszystkie propozycje finałowe charakteryzuje finezja, niekonwencjonalny pomysł i profesjonalny sposób wykonania, przez co przekonują, że moda ekologiczna może być zarówno piękna jak i użyteczna.

Dla większości finalistów Re-Act Fashion Show to pierwsza okazja, aby zaprezentować swoje projekty szerszej publiczności i sprawdzić czy dadzą sobie radę kontynuując karierę w charakterze projektanta mody. Dodatkowym uatrakcyjnieniem pokazu są kolekcje gości specjalnych oraz finalistów poprzednich edycji Re-Act. W tym roku galę otworzy pokaz Ricardo Ramosa, który zaprezentuje swoją nową kolekcję „Santas” inspirowaną dziedzictwem przemysłu włókienniczego rdzennej ludności Kolumbii i ich techniką produkcji materiałów. Z kolei pokaz triumfatorki Re-Act Fashion Show 2011 - Andrei Pojezdalovej zamknie tegoroczny Re-Act Fashion Show.

Projekt Re-Act Fashion 2012 jest realizowany wraz z inicjatywą Polskiej Zielonej Sieci, która stara się wprowadzić w Polsce kulturę odpowiedzialnej mody, czyli mody wykonanej w sposób ekologiczny i z poszanowaniem praw człowieka. Dwudniowe Targi odpowiedzialnej mody WearFair będą stanowić punkt kulminacyjny projektu „Kupuj odpowiedzialnie ubrania”.

W tym samym czasie i miejscu odbędą się Targi Naturalnej Żywności NATURA FOOD i Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO organizowane przez Międzynarodowe Targi Łódzkie Spółka Targowa. Podczas imprez będzie można zapoznać się z szeroką ofertą produktów ekologicznych, dowiedzieć się jak wybierać wytworzoną etycznie oraz ekologicznie żywność, ubrania, kosmetyki, zabawki, jak kupować z głową i żyć ekologicznie. Nie zabraknie atrakcji - imprezom towarzyszyć będą liczne debaty, spotkania, pokazy filmów i warsztaty związane z tematyką zdrowego odżywiania, Fair Trade, recyklingu i upcyklingu. Gośćmi specjalnymi będą: Reni Jusis, Grzegorz Łapanowski, Wojciech Modest Amaro.

www.re-act.pl