2014-05-05

TECHCONFEX - efektywne targi specjalistów

Jednym zdaniem? Warto było wziąć udział w TECHCONFEX w Łodzi w dniach 9-10.04.2014 r. Pomimo dość spontanicznego procesu powstawania imprezy, powołanej z inicjatywy samych wystawców i zrealizowanej w ciągu 2 miesięcy, Targi Maszyn Technologii i Surowców do Produkcji Odzieży, Tapicerki i Konfekcji Technicznej okazały się niezwykle udanym debiutem. Ostateczną realizację wystawy wziął na siebie doświadczony organizator wielu imprez targowych - łódzka firma INTERSERVIS Sp. z o.o. Na miejsce zlokalizowania targów wybrano halę EXPO-Łódź.

Wbrew wstępnym obawom organizatorów, nie zawiodła ani liczba wystawców, ani skala zainteresowania zwiedzających. W targach wzięły udział 43 firmy, prezentując 317 urządzeń znanych światowych marek. Zakres tematyczny przyciągnął 1261 zwiedzających - technologów, fachowców odpowiedzialnych za produkcję oraz właścicieli firm odzieżowych i innych gałęzi mających do czynienia z przetwarzaniem surowców tekstylnych (jak chociażby spotykanych podczas imprezy producentów wózków czy zabawek). W głównej mierze byli to przedstawiciele firm polskich, ale nie zabrakło również zwiedzających z zagranicy, m.in. z Białorusi, Chorwacji, Czech, Danii, Holandii, Niemiec, Słowacji, Turcji, Ukrainy czy Wielkiej Brytanii. O zadowoleniu zwiedzających z pewnością decydowało zawężenie prezentowanego asortymentu do specjalistycznego spektrum. Nie było przypadkowości - eksperci po obu stronach sprowadzali rozmowy do konkretów, dzięki czemu wielu wystawców już podczas targów otrzymywało wstępne zamówienia czy wiążące deklaracje zakupu.

Zakres prezentacji targowej objął następującą tematykę: maszyny szwalnicze | maszyny do szycia skóry i grubych materiałów (tapicerki, obuwia, namiotów, plandek, filtrów, pasów) | maszyny specjalistyczne do szycia | automaty szwalnicze, hafciarki, pikowarki, szycie ozdobne | maszyny do szycia domowego | maszyny specjalnego zastosowania | akcesoria i części zamienne do maszyn | przygotowanie produkcji i wyposażenie krojowni | podklejarki, formowanie i zaprasowywanie | urządzenia prasowalnicze i wytwornice pary | składanie, etykietowanie, metkowanie, pakowanie | technologia produkcji odzieży, tapicerki i konfekcji technicznej | surowce i dodatki. Zaprezentowane urządzenia nosiły na sobie logo wielu uznanych międzynarodowych marek, jak chociażby Alter Fil, Brother, Cerliani, Dürkopp Adler, Hoffman, Human Solutions, Juki, Kuris, Pfaff, Richpeace, Rotondi, Schmetz, Siruba, StyleShoots, Veit, Yamato, ZSK.

Dużym zainteresowaniem publiczności targowej cieszyła się prezentacja nowoczesnych rozwiązań przygotowywania procesów produkcji, stosujących systemy CAD/CAM, jak również ułatwiające pracę konstruktorom odzieży skanery 3D, pozwalające na indywidualny pomiar sylwetki, czy też zaprezentowane możliwości automatycznych krojowni z systemami rozkroju w szerokiej gamie modeli - urządzenia do krojenia wysokich nakładów z zachowaniem idealnej powtarzalności, katery jednowarstwowe (przydatne zwłaszcza przy często zmieniającym się profilu produkcji), jak również specjalne modele do cięcia skóry. Wystawcy pokazali także maszyny i urządzenia stosowane w krojowni - profesjonalne stoły do warstwowania i rozkroju materiałów, krajarki taśmowe, noże krojcze, przewijarko-przeglądarki do tkanin z systemem monitorowania błędów.

Szacując, iż zwiedzającymi targi będą osoby zajmujące się produkcją, organizatorzy do udziału w imprezie zaprosili również firmy oferujące komponenty wykorzystywane do wytwarzania wyrobów odzieżowych. Na TECHCONFEX można było zapoznać się z propozycją firm oferujących dodatki krawieckie oraz świadczących usługi związane ze zdobieniem (np. hafty, aplikacje).

Podczas targów nie zabrakło seminariów i prezentacji, prowadzonych przez przedstawicieli wystawców, tym bardziej przybliżających możliwości praktycznego wykorzystania asortymentu prezentowanego na stoiskach. Dużą atrakcją (nieco innego rodzaju) była możliwość przebywania w towarzystwie najpiękniejszej Polki, którą zapewniła zwiedzającym firma MIDAR, zapraszając na swoje stoisko aktualną Miss Polski - Adę Sztajerowską oraz Miss Polski Nastolatek - Monikę Abramowicz.

Gratuluję Wystawcom i Organizatorom udanego debiutu. TECHCONFEX z pewnością na stałe wpisze się w kalendarz branżowych imprez specjalistycznych, jako targi nie koniecznie największe, ale za to niezwykle efektywne. Miło było przez te dwa dni spędzone na wystawie słyszeć zadowolenie od obu stron biorących udział w imprezie. Ogólne wrażenia? Staranne podejście wystawców do przygotowania prezentacji i stoisk - głównie pod kątem atrakcyjnego asortymentu, jak również zadbanie o elementy przyciągające publiczność i umilające zwiedzanie (poczęstunki, upominki czy nawet możliwość rozegrania meczu z hostessami w trambambulę); sympatyczna, aczkolwiek rzeczowa atmosfera rozmów, świadcząca o wysokiej kompetencji zwiedzających. To był dobrze spędzony czas. Warto było wziąć udział w pierwszej edycji i z pewnością image będzie uczestniczyć w edycji drugiej, której termin ustalony został na 15-16 kwietnia 2015 roku. Warto brać udział w targach TECHCONFEX, do czego z ręką na sercu zachęcam.

Piotr Król
Informacje: www.techconfex.pl


Lista Wystawców: Abet, Allcomp Polska, Amatec Polska, Aparel.info.pl, Arlena, Brother, Banaszczyk Maszyny Szwalnicze, Bellussi Group, Bosmann, Coats, Contec, CWK Samex, Duledo, Durkopp Adler Polska, Fashionweare.com.pl, Freudenberg, Gerber, Haftex, Hill Ob, Hoffman Maszyny i Urządzenia, Image, Impall, Instytut Włókiennictwa, Intex, Juki Central Europe, Kanstec, Kompresor Service, Kufner Polska, Majmasz, Midar, No 25, OMB Group, Optimasz Pl, PH Technic, Proficad, Przegląd Włókienniczy, Rexel, Semaco, Semi Technika, Siruba, Tawo, Ves Ploter, Wikoria.