2015-03-09

II edycja Międzynarodowych Targów Mody PTAK EXPO oraz I edycja Fashion Week Poland w Rzgowie

Jedna z największych w Europie Środkowej imprez w branży modowej - II edycja Międzynarodowych Targów Mody, wraz z towarzyszącym im Fashion Week Poland - odbywały się w ciągu pięciu dni (18-22.02.2015 r.) w Rzgowie, na terenie Ptak Fashion City. Jedyne Miasto Mody w Europie gościło odwiedzających z każdej strony świata. W Międzynarodowych Targach Mody uczestniczyło 3.500 wystawców, w większości polskich producentów. Gośćmi specjalnymi wydarzeń były Patrizia Gucci oraz Anna Fendi - przedstawicielki najznakomitszych rodów kreujących modę na świecie. Spośród polskich gwiazd w Ptak Fashion City zagościli m.in. Maciej Zień, Teresa Rosati, Teresa Kopias, a ceremonię otwarcia i wieczorną Galę poprowadził Olivier Janiak z żoną - Karoliną Malinowską. W wydarzeniu udział wziął także Wicepremier, Minister Gospodarki - Janusz Piechociński (który objął imprezę honorowym patronatem), Wiceminister Gospodarki - Grażyna Henclewska oraz Marszałek Województwa Łódzkiego - Witold Stępień (który również udzielił targom honorowego patronatu).

Po raz pierwszy przyznane zostały nagrody targów - Złote Manekiny. Producenci rywalizowali także w Festiwalu Mody Polskich Producentów o nagrodę Anny Fendi. W czasie trwania Targów prezentowano premiery kolekcji wiosna-lato 2015, rozpoczynające sezon i inaugurujące sprzedaż nowego asortymentu. W ramach Fashion Week Poland w trakcie 5 dni odbyło się ponad 50 pokazów mody, m.in. „By Patrizia Gucii”, prezentacje kolekcji Macieja Zienia, Teresy Kopias czy Teresy Rosati oraz pokazy polskich producentów. Organizatorzy przygotowali Strefę Next Season z kolekcjami odzieży na nadchodzący sezon oraz Strefę Fashion&Design - z autorskimi kreacjami od projektantów z branży mody i designu. Wydarzeniu towarzyszyły panele dyskusyjne i wykłady.

W niedzielę (22.02.) zakończyła się II edycja Międzynarodowych Targów Mody i I edycja Fashion Week Poland. W czasie trwania Targów można było zobaczyć premiery kolekcji odzieży, obuwia, dodatków i galanterii wiosna/lato 2015 u 3.500 producentów z całego świata. W środę (18.02.) polskim producentom przyznano wyjątkowe nagrody - Złote Manekiny. Uroczystego wręczenia nagród zwycięzcom dokonała Patrizia Gucci. W kategorii „Projektant roku” statuetkę zdobyła firma By Mielczarkowski; „Najlepszy produkt” - Kumi; „Odkrycie roku” - Adika; „Najlepszy Producent 2014” - Norbi; „Najlepsza marka” - Edan. Tego samego dnia Patrizia Gucci zaprezentowała razem z polskimi producentami kolekcję odzieży w specjalnie zorganizowanym pokazie „By Patrizia Gucci”. Już w czwartek nastąpiła premiera sprzedaży kolekcji. Oprócz metki producenta, poszczególne kolekcje oznaczane są, również specjalną etykietą z rekomendacją Patrizii Gucci. Ten bezprecedensowy projekt ma na celu pomoc w promocji polskich producentów odzieży na całym świecie, stając się wyjątkowym wydarzeniem w historii polskiej mody.

W czwartek (19.02.), w ramach Festiwalu Mody Polskich Producentów o „Nagrodę Anny Fendi”, I miejsce przyznano firmie Adika, zaś miejsce II - Blue Shadow. Anna Fendi zadecydowała również o nadaniu czterech wyróżnień. Otrzymały je: By Mielczarkowski, Zofix, Norbi i Lena Largo.

W piątek (20.02.) w wyniku trzeciego konkursu - Nagrody Ptak Expo rozdano polskim producentom - w kategorii „Najlepsza kolekcja” otrzymały je firmy: Tova, s.Moriss, Ezuri, Metafota i P&V, zaś za „Najlepsze stoisko” nagrody wręczono firmom: AFG, Rabionek, Allcomp, Pako Lorente i Sofija.

Od piątku do niedzieli (20-22.02.) na terenie Ptak Outlet można było odwiedzić Strefę Fashion&Design z autorskimi kreacjami projektantów. Sobota i niedziela upłynęły w Mieście Mody pod znakiem kilkudziesięciu wyjątkowych pokazów, m.in. Patrizii Gucci, Macieja Zienia i Teresy Rosati.

W ciągu pięciu dni uczestników Targów przyciągnęły także panele konferencyjne i debaty. Prowadzili je prelegenci m.in. z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Instytutu Przemysłu Skórzanego, Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, Krakowskich Szkół Artystycznych, ale i wykładowcy z firm: Alpha Technology, Promedia, WarPol, DEKO, MGT CORP oraz Branch Brothers. Udział w wykładach odbywających się w ramach Międzynarodowych Targów Mody stanowił niepowtarzalną okazję, by poszerzyć wiedzę z zakresu sprzedaży, visual merchandisingu, trendów w modzie oraz marketingu.

Międzynarodowe Targi Mody oraz I edycja Fashion Week Poland zakończyły się wielkim sukcesem i okazały się niewątpliwie największą imprezą branży fashion w Polsce. Kolejna, III edycja Międzynarodowych Targów Mody odbędzie się już w sierpniu. W tym samym czasie przewiduje się również organizację II edycji Fashion Week Poland.

www.PtakFashionCity.pl