2016-03-02

Suknie 1000 i jednej nocy od Reem Acra

Zamknij oczy. Pomyśl o zamorskich podróżach, o skarbach ukrytych w głębokich jaskiniach, o latających dywanach, rumakach ze złota grzywą, tak szybkich jak najszybszy ptak i tak wiernych jak najwierniejszy przyjaciel. Pomyśl o przygodach na morzach i lądach całego świata, o mędrcach, którzy zdradzają Ci tajemnice istnienia i o królach, którzy darowują Ci pół królestwa. Pomyśl wreszcie o najpiękniejszych kobietach pełnych wdzięku, mądrości i ciepła, które oferują Ci gościnę i podają pyszną kawę - mocną, pachnącą i czarniejszą niż najczarniejsza noc. Masz te myśli i obrazy pod powiekami? Widzisz to wszystko oczami wyobraźni? Powiem Ci jedno: te kobiety mają na sobie suknie od Reem Acra.

Projektantka w doskonały sposób łączy spuściznę Wschodu z potrzebami Zachodu. Błyszczące tkaniny pełne naszytych cekinów i kryształków niczym noc pełna gwiazd na pustyni. Aplikacje kwiatowe i haftowane złotem i srebrem arabeski oraz tureckie pieprze w zdecydowanych kolorach - tak ozdobne, jak marzenie niejednego jubilera. Szyfony błyszczące jak źródlana woda, falbany spływające kaskadami od wąskiej talii do samej ziemi, niczym fajerwerki w sylwestra. Najpiękniejsze z najpiękniejszych sukien, każda niczym kolejna baśń z 1000 i jednej nocy. Projekty konsekwentnie podkreślają kobiecą talię szerokimi, bardzo ozdobnymi pasami. Pas w sukience jest jak linia demarkacyjna... Od czubka głowy do tali mamy do czynienia z wyzwoloną kobietą Zachodu: odsłonięta twarz, pełen makijaż, upięte włosy, ukazujące w całej krasie długie szyje i dekolt... dosłownie aż do pasa. Poniżej pasa przepych Wschodu: falbany, wielowarstwowe spódnice, niczym malarstwo laserunkowe tworzy głębię koloru sukienki. Mieniące się wieloma barwami tkaniny są jak wnętrze muszli perłowej - wielokolorowe, ale stanowiące doskonale niekonkurencyjne tło dla haftów i aplikacji, tak jak srebro i złoto są tłem dla kamieni szlachetnych - szmaragdów, rubinów, diamentów...

Wiosna. Suknia z szyfonu jedwabnego w kolorze jasno pudrowym swobodnie opada z talii do ziemi, pozwalając swobodnie kwitnąć subtelnym kwiatom. Motywy kwiatowe oraz delikatność tkanin stanowią odniesienie do kolekcji dedykowanej wiośnie i latu. Tak, taką suknię nosiła Pani Wiosna i taką suknię dostała Wenus zaraz po narodzinach z muszli, co uwiecznił w swoim obrazie Botticelli.
Lato. Przesycone słońcem kwiaty, wielkie i czerwone, jak serce w piersi modelki. Głęboko odsłonięty dekolt pozwalający swobodnie igrać ciału ze słońcem, tak jak minimalna w długości spódniczka odsłaniająca gołe nogi.
Znakomita kolekcja autorstwa Reem Acra, która rzuciła Nowy York na kolana.

Reem Acra to projektantka mody urodzona w Bejrucie, w Libanie. Siostra trzech braci, córka nauczycieli akademickich w American University of Beirut Medical Center. W 1982 roku Acra zrobiła dyplom na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie. Rok później, podczas apogeum libańskiej wojny domowej, przeniosła się do Nowego Yorku, gdzie 1986 r. ukończyła Fashion Institute of Technology, zdobywając na swoim roku główną nagrodę Departamentu Projektowania Mody. Reem Acra jest uznawana za jednego z najwybitniejszych absolwentów szkoły. Po ukończeniu FIT, Acra studiowała projektowanie w École Supérieure des Arts et Techniques w Paryżu. Projektantce sławę przyniosła w 1999 roku kolekcja sukien ślubnych, a zaraz potem kolekcja pret-a-porter. Ubrania zaprojektowane przez Reem Acrę noszą m.in. Angelina Jolie, Halle Berry, Jennifer Lopez, Ali Larter, Beyoncé, Jennie Garth, Star Jones, Melissa Joan Hart, Shoshanna Lotstein, Christina Applegate.

Opracowanie: dr Joanna Hrk