2017-03-09

Konwersja plików odzieżowych typu CAD

Programy do konstrukcji odzieży typu CAD (z ang. Computer Aided Design) mają możliwość współpracy pomiędzy sobą. Tę furtkę daje tzw. konwersja. Nie jest to idealna droga, a nawet na początku bywa dość trudna - wymaga od użytkownika testów i cierpliwości, by sprawdzić każdą z opcji eksportu i wybrać dla danego klienta taki wariant, który „przechodzi” najlepiej.

Te trudności wynikają z różnorodności programów CAD i ich wewnętrznej budowy, na którą niestety konstruktor nie ma wpływu... Konwersja wymaga dialogu importującego z eksportującym, ponieważ niespodzianki w pliku mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie.

Konwersja otwiera szerokie możliwość współpracy konstruktora/projektanta z innymi zakładami. W dzisiejszych czasach opcja ta jest bardzo ważna. Dzięki niej możemy szukać najlepszych fachowców z odpowiednimi maszynami do krojenia, szycia itd. nie tylko ze swojej okolicy, ale i z całego świata!

Dostępność konwersji, czyli i importu i eksportu, jest zależna od programu CAD i polityki danej firmy. Jedni udostępniali ją od zawsze - wg standardów i bez dodatkowych opłat, inni za każdą możliwość współpracy pobierali opłaty - osobno za import osobno za eksport. Warto dopytać o tę możliwość, jeżeli jesteśmy na etapie poszukiwania programu.

Konwersja występuje w następujących standardowych formatach:

dxf (ang. data exchange format) -  jest to najstarszy sposób porozumiewania się programów CAD i niestety najbardziej czasochłonny. Istnieje już od 1982 roku. Każdy szablon to odrębny plik, który należy ściągać jeden po drugim. Obecnie unika się stosowania go przy wymianie plików odzieżowych. Pomija linie wewnętrzne czy punkty charakterystyczne, które chcielibyśmy mieć na szablonie.

AAMA/dxf - ten format został udostępniony w 1993 roku przez American Apparel Manufacturers Association (stąd nazwa skrótu). Jest rozwinięciem pliku dxf. Jest bardzo wygodny, ponieważ eksportuje cały model, a nie jeden szablon. Na szablonach zachowane są linie wewnętrzne, charakterystyczne punkty itp. Zazwyczaj przy tej opcji konwersji uzyskujemy plik dxf i rul.

ASTM/dxf - najmłodszy format konwersji (około dziesięcioletni). Jest rozwinięciem formatu AAMA/dxf. Działa łącząc pliki dxf i ASCII (ang. American Standard Code for Information Interchange). W rezultacie przenosi w jednym pliku wszystkie szablony odzieżowe oraz częściowe informacje o modelu. Jest nową metodą konwersji, bardziej dopasowaną do dzisiejszych potrzeb klientów. Tak jak AAMA, generuje dwa pliki jednocześnie - dxf i rul.

Współpraca między zakładowa to nie tylko konwersja w odmianach dxf, ale również w plikach HP-GL (ang. Hewlett-Packard graphics language). Opcja ta przydaje się, gdy chcemy wysłać gotowy układ do krojowni / szwalni oraz chcemy mieć pewność, że wszystkie znaki, opisy i linie wewnętrzne zostaną wyrysowane na układzie. Obecnie każdy z modeli ploterów - i tani, i drogi - posiada tę opcję komunikacji z komputerem.

Kolejna możliwość współpracy to plik ISO. Plik ten wysyła informacje bezpośrednio na cutter, określając parametry cięcia. Zamiast drukować układ, od razu jest on krojony z materiału. Jest to nowa i dość droga forma współpracy, ponieważ cuttery są jeszcze dość kosztowne i nie każda krojownia może pozwolić sobie na ich zakup.

mgr inż. Emilia Matysiak-Rozwens - ROZMAT Pracownia Szablonów - www.rozmat.pl