2017-06-23

3D - wizualizacja pracy konstruktora

Programy 3D to najnowsze innowacyjne osiągnięcia związane z procesem konstrukcji odzieży, które w niedługim czasie może zastąpić szycie pierwowzoru. Jeszcze parę lat temu wizualizacja ubrania na fantomie nie była tak szybka jak obecnie. Teraz wprawna ręka grafika/konstruktora/projektanta, znającego oprogramowanie jest w stanie w przeciągu godziny wykonać symulację wyglądu gotowego szablonu odzieży. Zazwyczaj prezentowane modele, mają średni poziom trudności. Nie są to już tylko przód, tył i rękaw, ale modele z zakładkami, z boczkami na klejonkach i podszewce.

Podobnie do pierwszych tego typu programów, najwięcej czasu zabiera wskazanie co z czym i w jakiej kolejności należy połączyć. W pierwszych programach wykonanie symulacji 3D było dość żmudnym zadaniem, a cały proces wirtualnego szycia pochłaniał zbyt wiele czasu, nie oddając w pełni rzeczywistego obrazu modelu. Nie wykazywały one również błędów konstrukcyjnych, typu „za krótki/za długi przód” czy „tył w stosunku do wzrostu docelowego” bądź „za wąskie/za szerokie w plecach ubranie”.

Dzisiaj osoba pracująca przy programie ma możliwość zmiany wyglądu modelu na fantomie/manekinie poprzez zmianę głębokości, np. dekoltu, długości wyrobu. Zmiany można przeprowadzić na 2 sposoby - np. korektę dekoltu sukni czy żakietu można wprowadzić poprzez zmianę głębokości i kształtu na fantomie 3D albo zrobić to poprzez zmianę w sposób tradycyjny - na szablonach. Wszystko po to, by lepiej dopasować konstrukcję do potrzeb odbiorców i szybko sprawdzić wygląd wprowadzonej zmiany.

Obecnie zaczyna przeważać opinia, by programem 3D zastąpić proces szycia. Łatwiej na manekinie określić głębokość i kształt dekoltu niż na płaskiej papierowej konstrukcji. Poza tym, wyeliminowane będzie zużycie materiału na prototyp oraz krojenie i szycie aby sprawdzić model. Tkanina może być wybrana ze stworzonej przez siebie bazy dostępnych w zakładzie materiałów i ich kolorystyki, przez co nie trzeba jej kupować „w ciemno”, zanim nie sprawdzimy jego wyglądu na fantomie 3D.

Dużym plusem wizualizacji 3D, jest możliwość szybkiej zmiany koloru ubrania. Umożliwia to naoczne sprawdzenie proponowanego zestawienia kolorystycznego w modelu. Odbiorca może stwierdzić czy faktycznie taki projekt ma w sobie to unikalne „coś”. W każdej chwili możemy zmienić kolor i strukturę materiału widząc efekt na modelce i możliwość zmiany pierwotnej koncepcji modelu.

Mimo zalet rozwiązania 3D, wielu producentów jednak utrzymuje odszywanie pierwowzoru, by móc chociażby namacalnie stwierdzić zachowanie się tkaniny/dzianiny. Jednakże, warto trzymać rękę na pulsie i sięgać po nowinki technologiczne. Możliwe również, że jesteśmy świadkami powstawania nowego zawodu w branży odzieżowej - wirtualnej szwaczki.

mgr inż. Emilia Matysiak-Rozwens
ROZMAT Pracownia Szablonów

www.rozmat.pl