2017-12-04

Fast Textile - największe targi branży tekstylnej w Europie

IV edycja Międzynarodowych Targów Tekstylnych Fast Textile odbyła się w dniach od 16 do 18 listopada 2017 r. w Ptak Warsaw Expo. Swoim rozmachem potwierdziła znaczącą pozycję wśród wydarzeń organizowanych na całym świecie. Producenci i importerzy z całego świata pokazali swoje najnowsze kolekcje tekstyliów, dzianin, tkanin i dodatków krawieckich. Zaprezentowane zostały najnowsze maszyny szwalnicze, drukujące, tnące, hafciarki i inne dedykowane dla przemysłu odzieżowego. Wystawcy oferowali odwiedzającym serie artykułów specjalistycznych, wyposażenia sklepów oraz dekoracji wnętrz na sezon wiosna/lato 2018.

Tej jesieni 400 wystawców miało szansę pokazać swoje najlepsze produkty oraz usługi klientom biznesowym i detalicznym. Podczas trzech dni targów 27.000 odwiedzających wypełniło Centrum Targowo-Kongresowe Ptak Warsaw Expo. Nabywcy docenili wysokiej jakości tkaniny i maszyny, przystępną cenę (oferowaną specjalnie podczas Fast Textile) oraz różnorodny asortyment.

Dla wystawców i odwiedzających przygotowane były specjalne strefy. Najciekawsze z nich to pięć Pawilonów Międzynarodowych (Chiny, Turcja, Tajwan, Włochy i Holandia), dwie ekskluzywne Strefy Trendów (przepięknie zaaranżowane z produktów wystawców z hali C i D) oraz ekspozycje mebli od Partnera Targów - firmy Agata Meble.

Atrakcjami były również spotkania ze znanymi polskimi projektantami - Maciejem Zieniem i Rafałem Michalakiem. Maciej Zień doradzał jak rozwijać swoje kolekcje, aby były poszukiwane na rynku. Rafał Michalak, projektant znany z duetu MMC, poprowadził wykład na temat trendów w projektowaniu na sezon wiosna/lato 2018.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty „Pierwsze spotkanie z maszyną”, organizowane przez UltraMaszynę. Uczestnicy mieli szansę poznać tajniki szycia na maszynie i spotkać się z Janem Leśniakiem, autorem wielu książek tematycznych (jego najnowszym dziełem jest „Jak szyć spódnice i sukienki”). Jan Leśniak poprowadził warsztaty, na których zostały uszyte plecaki z pięknym sercem wyhaftowanym na Maszynybrother.pl i kosmetyczki z papieru wodoodpornego od Tkaniny Karoliny. Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym były warsztaty pasmanteryjne z Pasmanteriaozdobna.pl, podczas których panie i panowie ozdabiali ulubione części swojej garderoby.

Na Forum Tekstylnym wybitni eksperci z najbardziej znanych firm prowadzili warsztaty i szkolenia dotyczące m.in. innowacji w włókiennictwie, ekologii tekstyliów, wymagań prawnych i normalizacji w odzieży dziecięcej czy surowców odnawialnych w innowacyjnym włókiennictwie. Specjaliści reprezentowali Izbę Bawełny, Instytut Włókiennictwa, Instytut Tekstyliów z Manchesteru, Świat Druku, Urząd Marszałkowski oraz TRIZ zarządzanie innowacyjnym włókiennictwem.

Najbardziej upragnionym i wyczekiwanym momentem było rozdanie nagród „Diamenty Fast Textile” dla wystawców, które miało miejsce podczas wieczornej Gali Biznesu. Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali: · Najlepszy polski wystawca: Colourama Sp. z o.o. · Najlepszy zagraniczny wystawca: Quality Textiles · Kreator trendów: Sonia Textile · Produkt roku: Alubest · Nowość roku: Allcomp · Innowacyjne rozwiązanie roku: TEXPOL.
Wyróżnienia otrzymali: · Washpapa · Euro Textil Uniwersal · Knipidee International B.V.

Podczas wieczornej gali odbyło się również rozdanie nagród The Best of PtakModa. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: · Najlepszy produkt: Astra · Najlepsza kolekcja: Bergamo · Najlepszy producent: King · Wyróżnienie: M&M · Wyróżnienie: Martex.

Nowością podczas IV edycji Fast Textile było wyłonienie najatrakcyjniejszego stoiska. Możliwość głosowania mieli odwiedzający, którzy podczas trwania targów oddawali głosy na Stoisko Uszyte na Miarę. Ostatniego dnia targów odbyło się oficjalne podliczenie głosów i wyłonienie zwycięzcy. Walka była zacięta, ponieważ dwie firmy szczególnie podbiły serca odwiedzających: firma Euro Textil Uniwersal oraz firma Wikoria, która ostatecznie zdobyła przepiękną statuetkę.

Targi zakończyły się ogromnym sukcesem - wystawcy przeprowadzili setki kontraktacji i transakcji handlowych. Uczestnicy targów już nie mogą doczekać się kolejnej edycji, a organizatorzy postarają się, by była ona jeszcze lepsza. Już dziś serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w V edycji Międzynarodowych Targów Tekstylnych Fast Textile, która odbędzie się od 22 do 24 listopada 2018 r. w Ptak Warsaw Expo.

fasttextile.com