2018-01-30

Program do konstrukcji nowym przyjacielem krawca

Program do konstrukcji odzieży ma za zadanie zastąpić konstruktorowi wszelkie przyrządy pomocnicze, a przede wszystkim skrócić czas całego procesu konstrukcji i stopniowania. Obecnie dużo rzadziej konstruktor zakupuje krzywiki czy długie linie. Minęły czasy kiedy artykuły typu klej, nożyczki i krzywiki były stale używane, zajmując widoczne miejsce w pracowni. Podobnie rzecz ma się z szarym papierem w arkuszach - został zastąpiony przez papier na ploter.

Dawniej, prowadząc pracownię szablonów odzieżowych należało mieć do pomocy przynajmniej 1-2 osoby, aby sprawnie realizować zamówienia. Nie dało się dodać na szwy w 10 sekund, łącznie z zastanowieniem się, w którym miejscu jakie mają być... Kiedyś szablonista (zwany również pomocą konstruktora) odpowiadał za zrealizowanie na tekturze szablonów, które uprzednio wykonał konstruktor na papierze miękkim. Dzisiaj wystarczy ploter, a na nim albo tektura, albo papier z klejem, a wydruk w formie układu generuje już sam konstruktor.

Podobnie jest ze stanowiskiem stopniowacza. Jeżeli mamy do dyspozycji program z możliwościami w pełni otwartymi na wszelkie opcje, wówczas tworząc rozmiar podstawowy można tworzyć jednocześnie każdy inny rozmiar, który do tego modelu jest potrzebny. I tu znowu konstruktor robiąc model podstawowy może od razu sam przygotować pełną zamówioną rozmiarówkę już na etapie modelowania. Po przeszyciu prototypu i naniesieniu koniecznych poprawek automatycznie zostaną one uwzględnione również w rozmiarach stopniowanych.

Jeszcze parę lat wstecz, do wykonywania układów szablonów w dużych zakładach zatrudniano wiele osób, które często przez cały dzień układały szablony na różne szerokości materiałów i w różnych rozmiarach. Obecnie coraz częściej używa się automatycznego układu, który zastępuje kilka stanowisk pracy. Automatyczny układ nie jest tym samym co możliwość samodzielnego układania szablonów na materiale. Z reguły jest to opcja dodatkowa, która stanowi rozbudowanie podstawowej wersji programu do układania na materiale. Są to często programy z końcówką nazwy typu -nester, -nest. Programom tym wystarczy zadać parametry podstawowe, a one zrobią resztę według naszych wytycznych. To my kontrolujemy jego wydajność, określając ile czasu ma program na jeden układ.

W biurach konstrukcyjnych, gdzie pracę nad jednym modelem powierza się konkretnej osobie, jedna osoba wykonuje model od powstania formy do jego wydruku jako szablon. Obecnie możemy więc przyspieszyć pracę konstruktora dając mu do ręki dobry program, który w swej budowie może więcej niż w danej chwili jest potrzeba. Dzięki takiej przezorności gwarantujemy rozwój firmy w dowolnym stosownym czasie. Ważne, aby już na początku dobrze wybrać ten idealny dla nas program, dopasować jego możliwości do własnych potrzeb, z uwzględnieniem przyszłego rozwoju. Pamiętajmy, że przyjaciół dobieramy sobie sami, zaś dobry program jest jak dobry przyjaciel, który nigdy nas nie zawiedzie!

mgr inż. Emilia Matysiak-Rozwens
ROZMAT Pracownia Szablonów

www.rozmat.pl