2018-05-28

Papier w przygotowaniu produkcji

foto: Duledo
 

Papier to wynalazek Chińczyków. Jak podaje encyklopedia PWN, pochodzi on ze 105 r. p.n.e., a stworzył go z włókien roślinnych Cai Lun. Często kojarzymy papier ze starożytnym Egiptem i z ich papirusami, ale nie był to papier w tym wydaniu o jakim obecnie myślimy, były to jedynie ułożone obok siebie i posklejane paski łodyg papirusu. Jednakże dzięki Egipcjanom świat zyskał nazwę dla chińskiego wynalazku... Zanim papier dotarł do Europy, do zapisów używano skóry cielęcej, owczej lub koziej. Dopiero od XII w. upowszechniono papier wytwarzany chińskim sposobem. Zaś w roku 1844 Friedrich Keller uzyskał po raz pierwszy papier ze ścieru drzewnego. Od tego czasu był on produkowany na szeroką skalę, a na świecie zaczęły pojawiać się również pergaminowe wykroje przeznaczone do użytku w pracowniach krawieckich.

„Papier przyjmie wszystko”, ale czy my przyjmiemy każdy papier? W branży odzieżowej projektanci wybierają różne typy papierów, aby przygotować efektowne projekty, zaś konstruktor ręczny zadowala się papierem nawet makulaturowym, a na koniec używa tektury. Praca konstruktora przechodzi dalej na krojownię, a tu już używa się różnych niestandardowych papierów z rolki. Nie każda krojownia chce szablony na tekturze i nie każdy konstruktor rysuje na niej formy. W dobie systemów CAD tektura wypierana jest na rzecz papieru z klejem i gotowego układu do rozkroju. Często od konstruktora rysunki „wychodzą” tylko w formie pliku wysyłanego do odpowiedniego zakładu. Dalej jest on przetwarzany według potrzeb krojowni. W branży odzieżowej wyróżnia się papier do plotera, do rozkroju ręcznego, podkładowy, perforowany, do sublimacji czy też przekładkowy. Każdy z nich ma swoje unikatowe zastosowanie. Jeżeli na krojowni jest cutter, to będzie potrzebny do pracy inny zestaw papierów niż przy krojeniu tradycyjnym.

Na papierze mamy oznaczenia w postaci kropek i cyfr, które mają nam pomóc ułożyć w miarę równo materiał. Są też dziurki, które w układzie nie powodują zwiększania warstw w ladze i nie tępią tak noża. Wybierając papier dla swojego zakładu kierujemy się szerokością rolki i gramaturą. Papier dla branży tekstylnej ma różne szerokości ze względu na różne szerokości ploterów i materiałów. Zakupić można papiery w rolkach od szerokości 76 cm do 320 cm oraz o różnych grubościach, co też jest ważne przy posiadanym ploterze. Używa się papieru z klejem lub bez, o gramaturze od 40 g/m2 do 70 g/m2.

 

mgr inż. Emilia Matysiak-Rozwens
ROZMAT Pracownia Szablonów

www.rozmat.pl

POWRÓT