Targi cpi w Stambule okazją do ekspansji

CPI ISTAMBUL

Targi cpi w Stambule kierują ofertę eksportową swoich wystawców do 21 krajów, jako rynków docelowych, których import odzieży z krajów Unii Europejskiej wynosi 3,7 mld. Euro rocznie!

W ciągu ostatnich 5 lat turecki rynek detaliczny branży odzieży rozwijał się bardzo dynamicznie, z czego korzystali europejscy eksporterzy markowej odzieży, umacniając swoją pozycję na tureckim rynko mody. Według opinii eksperta, Reinharda E. Döpfera, przewodniczącego Europejskiej Rady d.s. eksportu mody i tekstyliów EFTEC, w roku 2009 eksport odzieży z 15-tu krajów „starej” Unii Europejskiej do Turcji wyniósł 511 mln. Euro.
- Pomimo pewnego regresu w europejskim eksporcie odzieży do Turcji - na poziomie 7% w 2009 roku w stosunku do roku poprzedniego, spowodowanego światowym kryzysem gospodarczym - jednak szereg członkowskich krajów UE było w stanie zwiększyć swój eksport odzieży na rynek kraju, gdzie odbędą się targi CPI, tzn. do Turcji - informuje R. Döpfer.

Odnosi się to szczególnie do Hiszpanii, gdzie eksport odzieży do Turcji w ubiegłym roku wzrósł o 19%, tj. do wartości rocznego eksportu na poziomie 119 mln. Euro. Jak to wyraźnie wykazują dane EFTEC, Hiszpania uzyskała pozycję europejskiego lidera na rynku mody w Turcji, prześcigając Włochy, których eksport zmalał o 19% do wartości 113 mln. Euro w 2009 r. Natomiast Belgia stała się trzecim co do wielkości eksporterem odzieży do Turcji, wysyłając do tego kraju odzież o łącznej wartości 82,8 mln. Euro (+2%), kolejne kraje to Wielka Brytania (spadek o 9% do wartości 69 mln. Euro), Niemcy (+1%, 57 mln. Euro) oraz Francja (spadek aż o 30% do poziomu 29 mln. Euro).

Wg danych EFTEC najważniejszym sektorem eksportu odzieży z UE do Turcji była moda damska. W 2009 r. tureccy handlowcy zakontraktowali odzież damską o łącznej wartości 236 mln. Euro, co oznaczało spadek o 7% w stosunku do roku 2008. Do najlepiej sprzedających się asortymentów mody damskiej należały sukienki (+18% do wartości 49 mln. Euro), a następnie damskie spodnie (spadek o 8% do wartości 42 mln. Euro) oraz swetry, bliźniaki i kardigany (spadek o 24% do 35 mln. Euro). Głównym dostawcą odzieży damskiej do Turcji jest Hiszpania, (+18% o wartości 87,6 mln. Euro).

Drugim największym sektorem eksportu odzieży do Turcji jest moda męska, zakontraktowana w 2009 r. w wysokości 146,5 mln. Euro, co oznacza lekki spadek o 4%. Zapotrzebowanie rynku tureckiego koncentrowało się na męskich spodniach z bawełny lub z wełny, których eksport wzrósł o 4% do łącznej wartości 39,7 mln. Euro, jak również spodni dżinsowych, gdzie zapotrzebowanie wzrosło o 27% do 14 mln. Euro. Kolejnym asortymentem, na którym koncentrowali się tureccy klienci były kurtki i płaszcze importowane z krajów UE, a kraje te odnotowały wzrost o 6% do wartości 23 mln. Euro.

Europejscy eksporterzy mody do Turcji podejmują także wysiłki celem zwiększenia sprzedaży w segmencie bielizny, która stanowi 3-ci największy sektor eksportu do Turcji. W roku ubiegłym turecki import bielizny wyniósł 41 mln. Euro, co stanowiło spadek o 7% w stosunku do roku 2008.

Niezależnie od wewnętrznego tureckiego rynku mody, europejscy producenci wystawiający się na pierwszej edycji targów CPI oczekują nowych możliwości pozyskania lub poszerzenia swoich kontaktów eksportowych z rynkami 20 krajów tego regionu, położonych w bliższym lub dalszym sąsiedztwie Turcji. Szczególnie ważne są dla eksporterów rynki docelowe regionu Bliskiego Wschodu i północnej Afryki (MENA), zatoki Perskiej, wschodzące rynki Azji Centralnej oraz rynki Europy Południowo-Wschodniej.

Wg danych EFTEC, eksport na w/w rynki (z wyłączeniem Turcji) ze strony 15 krajów „starej” Unii Europejskiej wyniósł w 2009 roku 3,21 mld. Euro. Przykładowo, 15-tka UE w 2009 roku eksportowała odzież do Rumunii o wartości 442 mln. Euro, do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - 402 mln. Euro), do Arabii Saudyjskiej - 280 mln. Euro oraz do Bułgarii - 224 mln. Euro.

Informacje o targach cpi na: www.cpi-istanbul.com

 

Kontakt w Polsce:
Krystyna Sławska, Igedo Company Düsseldorf, 00-074 Warszawa, ul. Trębacka 4
tel. 22/6309 610, faks 22/6309 747, kom. 606 702 714, e-mail: kslawska@kig.pl