Flower Power - Kwiatów Moc

Moc kwiatów - to slogan używany przez hippisów (vel „dzieci kwiaty”) w późnych latach 60. i na początku lat 70. ubiegłego wieku. Po angielsku hippie,-s; to be hip znaczy „żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym”. Ruch ten okazał się rewolucją proklamującą bunt młodych przeciwko światu dorosłych (nie wierzcie nikomu po trzydziestce!) i jego instytucjom: rodzinie, Kościołowi, szkole, pracy, szefom, rywalizacji, pieniądzowi, wojsku, wojnie, normom, przymusom, zakazom, hipokryzji, konwencji ubioru, własności prywatnej.

Mimo akcentu na zwalczanie obowiązujących konwencji ubioru, sam także wykreował specyficzny gatunek mody - kwieciste ubrania i kwiaty we włosach. Kwiaty były symbolem młodości, jako atrybut wiosny, bliskości z naturą, kobiecości przeciwstawionej brutalnej, agresywnej sile męskiej, wojskowości i przemocy. Kwiaty, jako przejaw łagodności - zwłaszcza w zestawieniu z lufą karabinu. Kwiaty, jako artystyczny symbol wizji, wolności i marzeń nieskrępowanych przemysłowym przymusem. „Moc kwiatów”, to wyrażenie ukute przez amerykańskiego poetę Allena Ginsberga w 1965 roku,It has since been used in many places when referring to the sixties, including countless films, TV programs and documentaries. od tamtej pory używany w wielu miejscach w odniesieniu do lat 60.

Czemu o tym wspominam? Ponieważ nadchodzący letni sezon obfituje w propozycje zwane HIPPY CHIC. Styl bezpośrednio i garściami czerpie z przebogatej historii mody lat 60. i 70. ubiegłego wieku. They dressed in flowery clothing and wore flowers in their hair.The expression is said to have been coined by the US poet Allen Ginsberg in 1965.Do łask wraca wszystko to, co kojarzy się z subkulturą hippisowską, energią, ekologią, witalnością i barwą. Batiki, tkaniny farbowane techniką tie dye, ekspresyjne wzornictwo w psychodeliczne wzory, intensywne kolory, aplikacje z kwiatów i hafty będą nam towarzyszyć tej wiosny i lata. Dodatkowo, często będziemy mięć możliwość zaprzyjaźnienia się z marszczeniami i falbanami, pokażemy odkryte plecy, dekoracyjne wiązania i zastosujemy podwyższoną talię. Klapki, koturny, tenisówki, sandałki, trepy naturalne i z kwiatkiem albo całkiem zwariowane - z kolorowego plastiku w psychodeliczne wzory i kolory.

Psychodelia, to termin określający styl muzyki, sztuki wizualnej, mody i kultury, oryginalnie przypisywany schyłkowi lat 60. i hippisom. Powstał w roku 1966, prawdopodobnie w San Francisko. Nazwa psychodelia pochodzi od psychodelików - substancji psychoaktywnych, wywołujących mistyczne doznania duchowe, wzmożoną wrażliwość na bodźce oraz to co nas interesuje najbardziej - wielobarwne i zmienno-kształtne efekty wizualne.

W epoce wzornictwa komputerowego, typowe wzory hippi zostały wzbogacone o efekty interakcyjnej metamorfozy grafiki wektorowej. Jednak odniesienia do czasów FLOWER POWER nie wyczerpuje tematu kwiatów w propozycjach na sezon wiosna - lato. We wzornictwie pojawiają się masowo także barokowe kwiaty rodem z malarstwa, rokokowe wzory ze sztuki użytkowej i tak zwane „łączki” - w każdej formie i wymiarze. Kwiaty mogą mieć zatem wyraz buntu i mogą nieść ze sobą hasła rewolucyjne, ale równie dobrze mogą być wyrazem spokoju i grzeczności. Inne są bowiem kwiaty wywodzące się z nurtu hippy, a inne te zainspirowane wzornictwem XVIII-wiecznym, czy też z lat 50. ubiegłego wieku. W tym roku wszystkie zostały zebrane w jeden róg obfitości i swobodnie rozrzucone po wybiegach świata. Projektanci rwali je garściami i umieścili bez żadnych przesądów na swoich kreacjach. Dlatego możemy cieszyć oko czystością stylu hippi, jak i mieszanką rodem z angielskiej łączki. Wszystko razem składa się na wizerunek kobiety w stylu hippy de luxe.

Najlepszym przykładem może być chyba przepiękny strój Marielli Burani. Długa, powłóczysta spódnica w niewinną łączkę połączona w całość z bluzką z czarnej koronki w kwiatowy wzór, który wyraźnie mówi, iż właścicielka niewinność ma już za sobą. Cudowność kobiecości udaje się wyczarować z kwiatowych kreacji Versace. W propozycjach na lato znajdujemy cudowne długie i falbaniaste suknie z podwyższoną talią (patrz przepis na styl hippi), a także ciężkie złote haftowane kwiatowe wzory, jak na barokowych tkaninach. Roberto Cavalli za inspirujące uznał szlachetne, rokokowe wyroby porcelanowe zdobione kwiatami. Betsey Johnson wykorzystuje związki kwiatów z prerią i dzielnymi osadniczkami, z równą wprawą władającymi widłami, jak strzelbą i lassem. Vera Wang promuje styl graficzny - czarno-białe konwalie formalizują wyraz stroju, zadają szyku i powagi. Nie mają nic wspólnego z frywolnymi kwiatami lat 70. czy grzecznymi łączkami z lat 50. XX wieku. Są eleganckie i jednocześnie oficjalne.

Tak duża ilość rabatek z kwiatowymi wzorami pozostawia cudowną wolność wyboru każdej z kobiet. Kwiatowy wzór nie skazuje nas na infantylność słodkich wzorów, czy też zbyt dosłowny przepych bogatych, złotych haftów i aplikacji. Wybierając się na zakupy po sukienkę, możemy poczuć się jak w kwiaciarni lub u ogrodnika - same możemy skomponować własny bukiet kwiatowych wzorów. Do wyboru, do koloru. Jest duża szansa, że tego roku zakwitną wszystkie ulice i to niezależnie od pogody.

Tekst i collage: Joanna Hrk