Trendy Lato 2010 Według CIFF

CIFF (Copenhagen International Fashion Fair) poprosił francuską agencję trendów, Nelly Rodi, aby scharakteryzowała scenę mody w sezonie letnim 2010 roku. Agencja Nelly Rodi opracowała 4 trendy na sezon letni - Light Tech, Ode to Nature, Southern Folk oraz Popular Appeal.

Nie ma wątpliwości, że obecna sytuacja finansowa wyznaczy zupełnie nowe kierunki działań.
- Zaczęliśmy od czystej karty i teraz patrzymy pozytywnie w przyszłość, zupełnie jakby to był nowy początek... W związku z tym, dominujący będzie styl Nelo- klasyczny i zobaczymy dobrze znane projekty pokazane w nowym stylu - mówi Ulla Skjødt z FDCTI i dodaje - sytuacja finansowa wywołuje silny wpływ na zmianę strategii wielu firm, które kładą nacisk przede wszystkim na kreatywność. Trendy odzwierciedlają wiele idealistycznych myśli na temat przyszłości.

LIGHT TECH
Powrót do przyszłości
Nowy początek żyje optymizmem i postępem. Technologia na słodki sposób staje się zabawą. Nowe technologie odnoszą się do naiwności lat 50.

Kolory - świeże, kwaśne barwy wywołane chemicznymi eliksirami i doświadczalnymi emulsjami. Jaskrawe (lekko pop) kolory witaminowych koktajli - zielony, różowy, turkusowy, żółty i kwaśny pomarańczowy, dopełnione są drugą gamą bardziej wyblakłych i lekko postarzonych szarości.

Sylwetka - połączenie funkcjonalnej i nowoczesnej prostoty ze strukturalnymi kształtami z lat 60. Widzimy czystą sylwetkę, ostro cięte płaszcze czy absolutny Basic wzbogacony luksusowymi, technicznymi tkaninami. Silne są również odniesienia do sportowego klimatu lat 80.

Tkaniny - taffeta, powlekany canvas, bawełna, żakardy i gruby len. Fakturalne struktury z miniaturowymi motywami o czystej, dokładnej grafice. Gdzie indziej futurystyczny klimat ilustrowany jest syntetycznymi, przylegającymi tkaninami o technicznym wykończeniu i wyrafinowanej harmonii efektów transparentnych i warstw.

ODA DO NATURY (Ode to Nature)
Hołd złożony naturze
Współczesne ceremonie - w połowie pogańskie, w połowie religijne, które przywołują na myśl boginie i westalskie dziewice z czasów antycznych. Pre-Rafaelitańskie obrazy i symbolizm. Romantyczny, duchowy i poetycki klimat.

Kolory - miękka, jasna i pogodna paleta kolorów z akcentami białej glinki (kaolinu). Kredowe, jasne, wyblakłe, pudrowe kolory dopełnione są bardziej intensywnymi odcieniami szarego beżu i fiołkowych róży. Podstawową gamę uzupełniają dynamiczne, wiosenne pastele - róż, zielonkawy żółty, pomarańczowy i wibrująca zieleń.

Sylwetka - jej wydłużony kształt ma podkreślić wertykalną strukturę spódnic, sukienek, tunik czy powiewnych, „płynnych” spodni. Ciekawym źródłem inspiracji jest antyczna toga, która ma wpływ na sukienki typu t-shirt i kombinezony, a także na detale, jak drapowania, przewiązania, różnorodne efekty marszczeń, sznurki i tasiemki. Akcent położony jest na lekką elegancję - spodnie adoptują miękkość piżamy, a „płynne” jerseye zmiękczają elegancki ubiór.

Tkaniny - są lekkie i płynne: krepa, krepon, woale, gazy czy cieniutki tiul. Wykorzystywane oddzielnie lub łączone w warstwy tworzą młody, romantyczny klimat. W naturalnej atmosferze widzimy wyrafinowane, rustykalne efekty - muśliny czy jedwabny szantung - opracowane w lekkich splotach. Dopełnieniem są motywy roślinne i naturalne - zamglone, nieokreślone.

POŁUDNIOWY FOLK (Southern Folk)
W kierunku Ameryki Południowej
Kreatywne połączenie wpływów i cywilizacji. Odkrywamy ten obszar zarówno poprzez nieodparty urok uwodzicielskich filmów z aktorką Marią Felix, jak i przez skromną elegancję tradycyjnego, regionalnego ubioru.

Kolory - wibrujące, radosne, zabawowe odcienie. Płonąca czerwień i głęboki fiolet łączą się z bardziej neutralnymi odcieniami, przywołującymi suchy, południowo amerykański krajobraz: ochry, gliny, beże, kaktusowe zielenie.

Sylwetka - inspirowana różnorodnością latynoskiej Ameryki. Charakter munduru wojskowego opracowany w miejskim stylu. Duże, rustykalne, indiańskie kształty i ornamenty, których formy zaczerpnięte zostały z motywów azteckich. Sylwetka może mieć podkreśloną talię, nabrać kształtu stożkowych szykownych linii gaucho, uwodzicielskich kobiet z lat 50. i artystek tango.

Tkaniny - inspiracja folklorem: surowy wygląd, rustykalny splot, świeże bawełny przypominające domowe lny. Bardziej wyrafinowane są koronki i makramy, tkaniny obfito dekorowane ornamentami, haftami i aplikacjami.

POPULARNY WYGLĄD (Popular Appeal)
Alternatywnie szykowny i bardziej dziki
Kobieta - dziecko w stylu retro na tle świata z Twin-Peaks. Ona wygląda jak mama, a on jak dziadek... Zabawny, dziewczęcy klimat, bawiący się wzorami vintage i wyblakłymi kolorami Ameryki z lat 60. i 70.

Kolory - radosna, chociaż lekko wyblakła gama, przywołująca kolorystykę lat 70., która wydaję się być zmiękczona w praniu. Przytłumione odcienie: blady błękit, wyblakły beż, miękkie khaki. Gama uzupełniona bardziej intensywnymi odcieniami żółtego czy fioletu oraz silniejszymi akcentami czerwieni i błękitu nieba.

Sylwetka - mieszanka retro elegancji à la Jackie O - opracowanej w romantyczny sposób w dopasowanych żakietach o wysokiej talii i topach z biżuteryjnymi haftami, noszonymi do ołówkowych spódnic do połowy kolan lub spodni Capri - oraz inspiracji „Campus” w mini bluzach z denimu i topach „high school” łączonych z tiulowymi spódniczkami.

Tkaniny - kultywują klimat vintage w bawełnach i wełnach, które wydają się być zużyte, wyblakłe, bardziej miękkie i wiotkie. Gama spranych, miękkich tkanin w sportowym klimacie lat 70.: denim, gruby canvas, wełna casual. Bardziej wyszukane są szyfony w stylu Halston, krepy i satyny.

Opracowanie: Karolina Rutkowska - VERTIGO
Źródło: CIFF
Foto: Nelly Rodi