Trendy mody damskiej na sezon wiosna / lato 2010

Moda na przyszły letni sezon jest pełna życia, świeża i wyrazista. Tendencje kierują się w różne strony, oferując w ten sposób różnorodnym „grupom stylowym” swobodne możliwości oddziaływania. Jeśli jednak chcemy koniecznie poszukiwać jakiegoś wspólnego mianownika odzwierciedlającego wielkie przemiany zachodzące w naszym społeczeństwie, to najbardziej właściwym określeniem jest pragmatyzm i przywiązanie do korzeni, co ułatwia uporządkowanie różnorodnych stylów. Modne będą kreatywne i nowoczesne interpretacje stylu „przydatności do dnia codziennego” lub stylu „normalności”.

Totalne zrelaksowanie - to kluczowe określenie dla mody na przyszły sezon, a motywem wiodącym będzie dzianina typu dżersej, stosowana jako podstawa dla różnorodnych zastosowań. Dżersej stanowi najważniejszy punkt odniesienia jeśli chodzi o komfort i wygodę, a co bardzo ważne - pozwala się płynnie modelować. Dżersej z licznymi drapowanymi wstawkami będzie królował m.in. w sukienkach i koszulach. Takie z natury tradycyjne elementy garderoby, jak damskie wdzianka zyskują w wersji dżersejowej funkcję przytulnych kurteczek. Spodnie z dżerseju emancypują się do stylu strojów do jogi czy gimnastyki i w sezonie letnim 2010 roku będą się w tej wersji często pojawiać w modzie codziennej. W przyszłym sezonie letnim mogą m.in. stanowić alternatywę dla legginsów. Modne będą także spierane lny i bawełny, co klientkom oszczędzi częstego prasowania.

Zaspokojenie modowych wymagań, także w odniesieniu do jakości, spełniać będą nowe fasony, a także wprowadzenie błyszczących jedwabi oraz spieranej skóry. Styl powinien być i miejski, i pełen szyku. Efekty wyciszonego glamour zapewnią tkaniny z efektami posrebrzania lub metalizujące, a także różnorodne pajety. Typowa dla przyszłej letniej mody paleta kolorystyczna wahać się będzie pod względem jasności w formie stopniowania eleganckich pokrewnych odcieni. Oznacza to przykładowo łączenia bieli z kremowym, pudrowym lub różnymi tonacjami perłowoszarego. Wszystko jest miękkie i uspokojone. Niezbędne akcenty dla mody to srebrne akcesoria, mogą też pojawić się torebki czy buty ze skórki pytona.

Autentyczność. Pragnienie pozyskania takich wartości, jak autentyczność czy zaufanie zrodziło kolejny nowy trend. Jego bazę stanowią nowe fasony z dżinsu świętujące swój come back, styl odzieży roboczej czy tęsknoty za stylem vintage, czyli totalny powrót stylu dżinsowego. Nowe spodnie, bluzki, kamizelki czy kurtki pojawiają się w tkaniach grupy denim we wszystkich stopniach i wariantach grubości - od surowych do efektów zupełnego zniszczenia, dotyczy to także spódnic i sukienek. Dominującym kolorem w tym trendzie jest niebieski (we wszystkich odcieniach), a obok niego pojawi się też rodzina tonacji neutralnych. Niebieski jest kolorem bardzo popularnym i zawsze wygląda świeżo i naturalnie w zestawie z bielą. Silnym akcentem dla tego zestawu będą wzory w koszulowe paski i kuchenne kratki. Jasnoniebieskie kombinezony i bluzki koszulowe lub suknie-fartuchy stanowią nawiązanie do potrzeby zdrowego życia w naturze - bowiem powrót do natury jest wielką tęsknotą naszych czasów. Formy spodni to tradycyjne rury lub dla odmiany model „od przyjaciela”. Te rodzaje spodni, luźno spadające na biodra, mają głęboki wykrój w kroku, a nogawki są na wysokości łydek zgremplowane. Spodnie rury zamiast emanować seksapilem wydają się idealnym strojem roboczym do naprawy samochodu czy płotu. Jeśli mają wyglądać modnie, to zestawia się je z ciasnymi kurteczkami i sandałami na wysokich obcasach i platformie. Tego rodzaju przerywniki stylistyczne stanowią także ważny element nowej mody. Do opisywanego trendu zaliczają się również sukienki w bardzo kolorowe wzory typu „kwiatowy ogród”, noszone z ciasnymi kurtkami dżinsowymi, co jest w tym zestawie interpretacją stylu „przydatności do dnia codziennego”.

Z kolei fasony ze spieranego jasnoniebieskiego dżinsu doskonale pasują w zestawach z takimi słodkimi kolorami kwiatowymi, jak beż, jasny róż czy chłodna miętowa zieleń. Nawiązuje to do filmowej „Amerykańskiej dziewczyny“ w niebieskich dżinsach w słonecznej atmosferze włoskiej Riviery.

Cargo. Trzeci trend także nawiązuje do tego co już znamy i lubimy, rozwijając własne interpretacje. Jest to m.in. styl wojskowy lub roboczy tzw. cargo, lecz w wersji bardziej eleganckiej, gdzie szlachetności i kobiecości przydają spływające jedwabie. Pozostają natomiast typowe dla roboczego stylu cargo detale, jak kieszenie z klapkami, wiązania, paski czy naszywki. Nowością będą aplikacje z mozaiki układanej z płaskich kamieni czy metalizujących pajetów naszywanych w formie szerokich pasów. Do kluczowych akcesoriów tego trendu należy dekoratywna biżuteria i biżuteryjne paski. Znane i lubiane kolory, jak khaki, ciemnozielony i odcień złotawej ochry wystąpią w atrakcyjnym sąsiedztwie z błyszczącymi jedwabistymi tkaninami. Ciasne kurteczki rowerowe ze spieranej skóry lub obcisłe kamizelki gwarantują kontrastem materiałów zamierzony efekt atrakcyjności i wysokiej jakości.

Dominować będą swobodne zestawienia pojedynczych modeli, a bardzo często stosuje się stopniowanie w kolorystyce. Modny styl safari dla wyższych sfer dzięki nowym koszulom czy sukniom w egzotycznych barwach i wzorach wzbogaci się o dodatkowy czynnik emocji.

Dominującym elementem we wszystkich trzech trendach jest obecność licznych fasonów sukien. Stanowią one nową bazę do zestawów, mogą być także noszone jako specjalne i atrakcyjne modele. Korzenie nowych sukienek tkwią zarówno w tradycyjnych T-Shirtach, męskich koszulach noszonych na wierzch, czy też w stylu haute couture. Tutaj także do ulubionych materiałów należy dżersej oraz lekki dżins czy jedwab. Swobodne i długie wdzianka, kurteczki dżinsowe czy obcisłe kurtki ze spieranej skóry - to najmodniejsze towarzystwo dla nowych sukienek.

Nowa moda to także zabawa w łączenie pojedynczych elementów ubioru - coś na wzór dowolnie kształtowanego kolażu. Coraz ważniejsza jest tutaj rola akcesoriów. Na lato 2010 zapowiada się akcentowanie biżuterii, butów oraz szali i chustek. Szał torebkowy dawno już minął. Buty natomiast emanują swoją siłę przez wyraziste kolory. Modne wielobarwne buty wywodzą się najczęściej z mody sportowej. Nadal noszone będą botki w charakterze przerywnika do przywróconych do łask sukienek. Sandały ze stabilnym wysokim obcasem zyskają na stabilności przez wprowadzenie platform, stając się następcami ulubionych balerinek.

Szale coraz częściej noszone będą w charakterze biżuterii. Kolorowe szale lniane od dawna już nie wystarczają. Nowe szale i chusty będą bardziej indywidualne i zyskają na wartości przez wprowadzenie motywów paczworku czy kolażu z różnych wzorów. Poszukiwaną potrzebę indywidualizmu czy stylu glamour zaspokoi także dekoratywna modna biżuteria - czy to w stylu futurystycznym, czy z naturalnych organicznych tworzyw - ożywiając w ten sposób bardzo pragmatyczną modę na przyszłe lato.

Niemiecki Instytut Mody