Urok i styl na luzie - trendy bielizny i mody plażowej na sezon wiosna / lato 2010

Trendy bielizny i mody plażowej na przyszły letni sezon nastawione są na kreatywność. Aktualne trendy lokują się między stylem retro i stylem gwiazdy filmowej, inspirowane potrzebą trwałości oraz motywami etnicznymi.

Tęsknota za wartościami i potrzebą trwałości - to dwa określenia popularne obecnie w naszym społeczeństwie. Są one także w sposób zdecydowany zinterpretowane w nowych kolekcjach body & beach. Rozpoczęta ewolucja społeczna w kierunku ekologii i etyki budzi tym silniejszą motywację. Nic więc dziwnego, że przyjęta została stylistyka „przydatności do dnia codziennego”, wyrażająca się w zdecydowanych prostych fasonach o dużym stopniu funkcjonalności. Wygoda i styl na luzie - to klucze do nowych kolekcji. Najważniejsze elementy dla bielizny to moda jako czynnik emocjonalny oraz potrzeba dobrego samopoczucia. Tak więc modne będą modele lekkie i swobodne, wygodne (jak luźne piżamy), wykończenia lekkie i swobodne oraz dające poczucie relaksu nakładanie warstw. Ogólna potrzeba stylu na luzie wyraża się także w wykończeniu miękkich i szlachetnych tkanin. Popularne i typowe będą więc miękkie dżerseje, jedwabne szyfony, a dla dessous - wysokiej jakości bawełny. W bieliźnie i modzie plażowej szczególnie preferowane są tkaniny o pierwotnej trwałej jakości, gdyż kojarzą się one z potrzebą autentyzmu. Chodzi tu o nowy rodzaj eko-tekstyliów z biophylu (kukurydza), z morskich komórek (morskie algi), z organicznej bawełny czy z bambusa w mieszance z bawełną.

Kolekcje bielizny wyrażają pewną nowoczesną, a przy tym poetycką zmysłowość. Ten silny trend zamyka się w przestrzeni między pastelowymi i wyrazistymi kolorami kwiatowymi i przyciąga bogatą paletą barw od koralu, przez odcienie różu, do tonacji wody. Nadal panuje moda na koronki, ale chodzi tu o ich szlachetne rodzaje, wzbogacone o sąsiedztwo tiuli oraz jedwabnych szyfonów, a także błyszczących żakardów. Nawiązanie do elementów nostalgii wyrażają liczne drapowania czy nadruki we wzory kwiatowe. We wzorach pojawiają się także reminiscencje z lat 50.

Architektura i geometria. Kolejny silny trend jest inspirowany na estetyce form architektonicznych i na liniach geometrycznych z czasów Art-Déco. W kolorystyce dominuje zaciemnianie, mające na celu akcentowanie purystycznego surowego stylu. Takie modne i neutralne elementy, jak srebrny czy szaro-beżowy, są wzbogacane o tonacje szarego i czerni. Zadymione lub poszarzałe pastele nabierają wyrazu w zestawach z formami retro, jak majtki do pasa czy staniki w trójkąt.

Również dla mody plażowej w centrum zainteresowania stoi potrzeba dobrego samopoczucia oraz funkcjonalności, a dla trendów oba te czynniki będą przez pewien czas decydującymi. Motorem dla mody plażowej jest kolor. Wiele sukcesów obiecują tonacje lila orchidei czy pobłyskująca na granatowo czerwień, a modne akcenty kolorystyczne zapewniają odcienie różu i pomarańczu. Z kolei modne będą także uspokojone kolory natury, jak brąz, khaki i oliwka, a także świeże i czyste kolory odcieni wody - od indygo, przez turkus, do szarości. Pozostaną także takie klasyczne kolory, jak czerń i biel.

Jeśli chodzi o kostiumy kąpielowe, to moda koncentrować się będzie na nowych wariantach dekoltów i wycięć. Modne będą kostiumy z głębokimi wycięciami w literę V, z wycięciami i przepaską lub z paskami na szyi. Wycięcia kostiumów kąpielowych są więc eleganckie i bardzo sexy. Natomiast modele bikini mają bardzo różnorodne formy, a najmodniejsze to przemodelowane typy push-up, trójkątne czy z przepaską. Modne będą tankini, także noszone jako góra. Na potrzebę indywidualności odpowiadają modele do dowolnego zestawiania typu mix & match.

W trendach inspirowanych motywami etnicznymi widzimy pojawiające się silne wpływy różnorodnych kultur. Abstrakcyjna ornamentyka inspirowana Marakeszem nawiązuje do wzorów na kaflach i mozaikach. Wzory te będą wzbogacane złotymi nadrukami. Typowe będą także południowoamerykańskie wzory Indian Inka oraz rysunki australijskich Aborygenów. Modne będą także ulubione motywy safari oraz szlachetne i ponadczasowe nadruki imitujące skóry egzotycznych zwierząt. Nowy trend wprowadza jednakże nowoczesną interpretację tych inspiracji w formie obcej kolorystyki wzorów i nadruków - czy to na bazie brązu, czy zestawu czerń-biel. Jako motywy wybierać można w szerokiej gamie skór zwierząt egzotycznych, jak tygrys, wąż, zebra czy żyrafa. Odmładzające efekty lat 70. zapewniają natomiast nowe interpretacje kwiatów i liści. Kobiecość, reprezentowana przez takie gwiazdy jak Ava Gardner, Grace Kelly czy Greta Garbo, wyrażana jest głównie w modelach dwukolorowych dekorowanych szlachetnymi ornamentami oraz licznymi wariantami tureckich wzorów paisley w pawie oczka.

W modzie plażowej coraz większego znaczenia nabierają stylowe i pasujące okrycia. Z jednej strony dodają szyku i elegancji strojowi plażowemu, a równocześnie stanową modny styl stroju do klubu nadmorskiego oraz do hotelu ze spa i wellness. Poszukiwane są nieskomplikowane, ale stylowe okrycia towarzyszące strojom plażowym, bikini lub kostiumom kąpielowym. Trendowe są tuniki, kaftany i nie gniotące się suknie z dżerseju albo modele klasyczne do owijania się, jak sarongi czy pareo. Strojom na plażę towarzyszą akcesoria zapewniające niezbędne akcenty glamour, jak torby, szale czy chusty, ręczniki kąpielowe, sandały oraz kapelusze.

Niemiecki Instytut Mody