Kolory jasne jak słońce

Biały, ecru, kość słoniowa, alabastrowy, popielaty, piaskowy, gołębi, lawendowy, pistacjowy, akwamaryna, cyjan, pudrowy, róż pastelowy, lila róż, kremowy, bladożółty, beżowy, chamois, grynszpan, khaki... i jeszcze wiele, wiele innych cudownych określeń jasnych kolorów przyda nam się tego lata. Równie ważne jak sam kolor będą określania typu: świetlisty, rozjaśniony, rozbielony, pudrowy, przejrzysty, mleczny, transparentny, rozmyty, czysty... Panie, po krótkiej wprawce, pewnie świetnie dadzą sobie radę z rozróżnianiem i przyporządkowywaniem kolorów, ale z panami przewiduję komplikacje. Męskie oko nie jest szkolone w takich niuansach kolorystycznych. Konkretny męski język dokonuje bez wahania cięć budżetowych w słownictwie, dopuszczając do użytku: biały i jasny. Wystarczy, by w pełni opisać całą paletę szalejących po wybiegach kolorów.

Taki zwrot w stronę subtelności kolorystycznych jest zrozumiałą reakcją na dominację zdecydowanych, jaskrawych kolorów królujących w poprzednich sezonach. Świat mody przypomina wykres sinusoidy: po znacznym wychyleniu w jedną stronę, następuje wyrównanie i wychył w stronę drugą. Jeśli przez kilka sezonów modna jest mini, to należy oczekiwać, że za jakiś czas pojawi się moda na maxi. Dlaczego jednak projektanci wykazali tak wielką pomysłowość w wykorzystywaniu jasnych barw, dlaczego nie poprzestali po prostu na bieli? Skąd bierze się ich rozpasanie kolorystyczne i niezaspokojony głód jasnych barw?

Kolor biały jest kolorem nieograniczonej przestrzeni, nieskazitelnej czystości i zajmuje szczególne miejsce w palecie barw. Bliski absolutu i światła, kojarzy się z reguły z czystością i niewinnością. Śnieżna biel sukni ślubnej i sukienki komunijnej była przez wieki komunikatem o stanie duszy i ciała, o niewinności i czystości. Biel, to ulotna czystość śniegu za oknem. Biel ma także swoje groźne oblicze, jest także kolorem śmierci, bo chociaż żałobę kojarzymy z czernią, to przecież Szanowna Kostucha obleczona jest w białą szatę i połyskuje białymi kośćmi. Jakie jeszcze skojarzenia budzi biel? Białe rękawiczki, jakimi szczycił się Macki Majcher, były fałszywym komunikatem - „nie mieszam się w brudne sprawy tego świata”. Białe fartuchy lekarzy miały być gwarantem ich uczciwości i sterylności, wiedzy i władzy nad chorobami. A biel szkolnej bluzki? Synonim uroczystości, oficjalności i posłuszeństwa, bo widział kto łobuza w białej bluzce? Śnieżna biel i czysta biel, w odróżnieniu od tej złamanej, zszarzałej czy zżółkniętej, jawi się jako najwyższa wartość, do której warto dążyć, zarówno jeśli chodzi o jasność uśmiechu, czystość prania, jak i kolor ścian. Czy taka dziewicza i nieskalana kontaktem z innymi kolorami biel może być interesująca dla rozpustników kolorystycznych, zwanych potocznie projektantami?

Okazuje się, że cała radość polega właśnie na brukaniu owej sterylnej bieli i rzucaniu jej w coraz to inne ramiona. Romans bieli i różu daje cudowny efekt pudru, a trójkąt z żółcią może doprowadzić do wielce zadowalającego chamois, a nawet beżu. Unurzanie bieli w błękicie i szarości daje efekty gołębie, stalowe i popielate. Zbiorowe zmagania kolorystyczne doprowadzają do wielokrotnych i wielce satysfakcjonujących efektów grynszpanu czy khaki.

Kolorysta może się czuć jak kucharz w kuchni pełnej przypraw. Co dopiero, gdy za mieszanie kolorów biorą się tacy giganci kreacji, jak Versace czy Armani - po prostu kuchnia pełna cudów! Jasne kolory znakomicie sprawdzają się latem, dając wytchnienie od upałów. Rozsłoneczniony świat cały jaśnieje i wydaje się współgrać z jasną stroną Księżyca, wydobywając na światło dzienne tylko lepszą stronę naszej osobowości. Nic dziwnego, że jasny kolor kusi latem. Wypłowiałe na słońcu kolory znalazły miejsce w każdej kolekcji na sezon wiosna - lato 2009. Matowe, mleczne jedwabie i bawełny kontra połyskliwe satyny i błyszczące, lakierowane skóry. Biżuteria, która z błyskiem odbija promienie słoneczne puszczając na wolność króliczki, zazwyczaj żyjące w tafli lustra. Aplikacje, hafty, żakardy, wstążki, kwiaty i kokardy mają za zadanie rozbić jasną taflę tkaniny i wprowadzić delikatne różnice natężenia koloru.

Antonio Marras wykorzystuje różne faktury tkanin, by osiągnąć efekt różnego nasycenia koloru. Przezroczysta biała żorżeta daje nowy efekt kolorystyczny pudrowej bieli. Jego kolekcja składa się z wysmakowanych złamanych bieli, szarości i beżu. Burbery z lubością promuje popielaty, piaskowy, gołębi, wypłukany khaki i różne odcienie ciepłych szarości. Byblos oferuje pełną gamę z jasnej, ciepłej palety: od bieli, przez kremy, róże, pudry, do oszronionej brzoskwini. By dodatkowo zmusić kolor do pracy i mnożenia efektów barwnych stosuje plisowania, warstwowość, zakładki i gniecenia. Podobną taktykę stosuje Cividini - delikatny relief tkaniny uzyskany dzięki poziomym zakładkom i plisom. Kolorystyka bardzo jasna i ciepła, jednorodna w danym modelu. Fendi multiplikuje koronki i hafty, by w ten sposób uzyskane prześwity dawały złudzenie nowego koloru. W kolekcji jest też wiele przezroczystych tkanin, które w zależności od tła pozornie ciemnieją lub jaśnieją. Giorgio Armani podarował światu cudowną kolekcję „super jasnych” - świetliste, połyskliwe, szlachetne i wyszukane w kolorze pokazują w mistrzowski sposób wszystkie niuanse kolorystyczne, uwrażliwiają i snują opowieść o przebogactwie jasnej palety. Doskonała kolekcja, ale to jasne jak słońce - w końcu wyszła spod ręki mistrza. Moschino promuje jasności o ciepłych różanych odcieniach. Styl dekoracyjny, pełen kwiatowych haftów i aplikacji - skoro został podkreślony pudrowym różem, prezentuje się doskonale. Słodkie, ale nie przesłodzone, doskonałe na wakacyjne „wielkie wyjście” na plażę czy romantyczną randkę w środku miasta. I wreszcie Versace - zaczyna swój pokaz od czystej bieli: kostium, marynarka, żakiet, buty. Potem dolewa tej bieli do kawy, do błękitu, fioletu, różu i raczy gości pastelowymi odcieniami długich sukni. Znakomite! Panowie będą mrużyć oczy z zachwytu i bez znaczenia będzie fakt, że brutalnie określą ten wyszukany kolor, jako po prostu - jasny...

Taka prawda - jasna jak słońce.
Tekst i collage: Joanna Hrk