Musisz Tam Być!

Gdyby chcieć wybrać się na wszystkie, pewnie nie starczyłoby kartek w kalendarzu... Które zatem naprawdę się liczą? Na których trzeba się pokazać? W których wziąć udział? Mowa o modowych konkursach i imprezach, jakich dziesiątki odbywają się co roku w Polsce. Powstają nowe, zyskują rozgłos i renomę albo wręcz przeciwnie - okazują się nieudanymi przedsięwzięciami, czy też z innych przyczyn znikają z grafika... Warto wiedzieć, które wydarzenia są obecnie najważniejsze dla krajowego rynku mody, aby bacznie śledzić ich uczestników, zwycięzców, jurorów oraz gości.

FASHION WEEK POLAND - FashionPhilosophy
W 2009 r. po raz pierwszy w historii zorganizowano polski tydzień mody. Mimo pewnych protestów i wątpliwości, na jego stolicę wybrano Łódź - miasto o bogatej włókienniczo-tekstylnej tradycji, będące siedzibą Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Właśnie ta uczelnia artystyczna wykształciła kilka pokoleń polskich projektantów, wśród nich - wiele sław młodego pokolenia, jak np. Maciej Zień, Paprocki i Brzozowski czy Łukasz Jemioł. Fashion Week był niezwykłym przedsięwzięciem, trwającym (wbrew nazwie) ponad tydzień, podczas którego odbyły się dziesiątki pokazów - projektantów znanych i początkujących, polskich i zagranicznych, a także fantastyczne wydarzenia towarzyszące: imprezy, koncerty, wystawy, otwarcia showroomów... W ramach jednego tygodnia mody połączono kilka konkursów dla projektantów - prestiżowych, takich jak Złota Nitka czy Gala Dyplomowa, z nowymi - jak Fashion Designer Awards czy RE-ACT Fashion Show. Wśród twórców, których kolekcje można było oglądać, znalazły się takie nazwiska jak: Agatha Ruiz de la Prada, Miguel Vieira, Gaspard Yurkievich oraz czołowi polscy projektanci - Natalia Jaroszewska, Viola Śpiechowicz, Agata Wojtkiewicz, MMC Design Studio, Łukasz Jemioł, Michał Szulc i wielu, wielu innych. FashionPhilosophy - ambitny projekt, który wymagał ogromnych nakładów finansowych, ludzkich, czasowych, przestrzennych itd., okazał się fantastycznie przemyślaną i zorganizowaną imprezą. Trud jej twórców został nagrodzony, m.in. przez przyznanie Fashion Week’owi nagrody Elle Style Awards 2009. Na obecny rok 2010 r. planowane są już dwie edycje - wiosenna i jesienna; ta pierwsza rozpocznie się 6 maja (Łódź).


ZŁOTA NITKA
Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów Ubioru ZŁOTA NITKA, organizowany jest przez Międzynarodowe Targi Łódzkie od siedemnastu lat. 7 maja 2010 r. w Łodzi odbędzie się finał XVII edycji, który zarazem otworzy tegoroczny Tydzień Mody. Złota Nitka stanowi najstarszy i najbardziej prestiżowy polski konkurs dla projektantów mody. W przeszłości jego laureatami byli m.in. Maciej Zień, Paprocki&Brzozowski, Jacek Gmach, Monika Onoszko, grupa Transmode, Sergiusz Kuchczyński. Na specjalnych gościnnych pokazach prezentowali swoje kolekcje m.in.: Jerzy Antkowiak, Halina Zawadzka (Hexeline), Michał Starost, grupa projektowa MMC czy Natalia Jaroszewska. Od niedawna konkurs zmienił swój charakter, gdyż został przekształcony z imprezy krajowej w międzynarodową. Projektanci zgłaszają kolekcje w dwóch kategoriach: prêt-a-porter (modny standard, klasyka, moda ulicy) oraz premiere vision (eksperymenty z modą, pomysły niekonwencjonalne). Następnie są one oceniane przez dwa gremia: Jury Kreatorów - składające się ze znanych projektantów i osobowości świata mody oraz Jury Medialne - złożone z dziennikarzy i krytyków mody. Główną nagrodą przyznawaną w każdej z tych kategorii jest to, czego młodzi projektanci niewątpliwie potrzebują najbardziej: suma pieniężna fundowana przez Prezydenta Miasta Łodzi w wysokości 20 000 złotych. Ponadto przyznawane są liczne wyróżnienia oraz wiele nagród od sponsorów, niekiedy bardzo prestiżowe - jak sesje zdjęciowe czy publikacje lub pożyteczne - jak materiały krawieckie do kolejnej kolekcji.


GALA DYPLOMOWA
Konkurs o wieloletniej tradycji - w 2009 r. odbyła się jego XIV edycja. Po latach rywalizacji między Galą a innym konkursem dla dyplomantów organizowanym praz ASP (Premiery), zakończono wreszcie ten dysonans i Gala zyskała prestiż bycia jedynym tego typu wydarzeniem w Łodzi. Pokaz XIV edycji odbył się w nowej, wspaniałej scenerii odrestaurowanego budynku „D” Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Zmiana lokalizacji wreszcie umożliwiła zaproszenie większej liczby gości, zorganizowanie wybiegu z prawdziwego zdarzenia oraz sprawną organizację całej imprezy. Cel Gali organizator określa prosto: jest nim promocja najlepszych dyplomantów Katedry Ubioru, którzy obronili pracę dyplomową w poprzednim roku, walka o cenne nagrody, ale i wspólne przeżycie związane z pierwszym (zazwyczaj) w ich życiu tak ważnym pokazem. Przymiarki i próby trwają cztery pełne dni - od rana do późnej nocy; pracuje przy nich prawie stuosobowy zespół. To wszystko ma na celu stworzenie dynamicznego, spójnego widowiska, które pozwoli ukazać cały potencjał imprezy i - przede wszystkim - jej młodych uczestników, docenić ciężką pracę włożoną przez studentów w stworzenie pod kierunkiem promotorów kolekcji dyplomowej (nierzadko własnoręczne - od projektu do wykonania wszystkich modeli!). Ubiory prezentowane podczas Gali zdecydowanie różnią się od siebie - nie ma tu podporządkowania tematycznego, podziału na kategorie, w związku z czym zdarzają się kolekcje niezwykle artystyczne, abstrakcyjne, stanowiące dzieło sztuki, które jednak nie mogłoby służyć jako ubiór na co dzień, jak również kolekcje tak świetnie dopracowane do wykorzystania od razu „na ulicy”, że niemal natychmiast można by je oddać do produkcji masowej.


CRACOW FASHION AWARDS
Gala, która zyskuje coraz większą renomę, choć na razie promuje głównie dyplomantów krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Okazuje się jednak, że coraz częściej laureaci tego konkursu - nagrodzeni czy też wyróżnieni - wygrywają na kolejnych, ogólnopolskich lub międzynarodowych imprezach. Przykładami z zeszłego roku są projektantki Magdalena Śmielak czy Grażyna Łoboda, które zdobywały nagrody również na Złotej Nitce oraz OFF Fashion w Kielcach. W Cracow Fashion Awards biorą udział kolekcje dyplomowe, które oceniają dwa zespoły jurorów: Rada Wysokich Krawców oraz Rada Mediów. Głównym sponsorem w 2009 r. była firma LPP - producent marek Reserved i Cropp. Zatrważająca wręcz jest liczba ocenianych kolekcji - w zeszłym roku było ich ponad 50 (w 2008 r. ok. 80)! Nagrody przyznają obydwa gremia jury, a także sponsorzy - np. sesje zdjęciowe w magazynach, czy też stypendia w atelier i szkołach artystycznych. Zeszłoroczna edycja konkursu była tym bardziej prestiżowa, iż stanowiła zarazem otwarcie pierwszego w historii Cracow Fashion Week, organizowanego przez SAPU we współpracy z Galerią Kazimierz. Najbliższa odsłona - już 21 marca 2010 r. (Kraków).


OFF Fashion
Kielecki konkurs OFF Fashion odbywa się od 2003 roku. Od początku jego założeniem było promowanie mody alternatywnej, konceptualnej, poszukującej oryginalności i indywidualizmu. Styl ma być niekonwencjonalny, rozwiązania niebanalne. Jego pełna nazwa brzmi nawet: Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody „OFF FASHION”. Zgodnie z mottem przyciąga pasjonatów mody, a brak wykształcenia artystycznego nie stanowi przeszkody do zgłoszenia udziału. W zeszłym roku wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Iwona Leliwa-Kopystyńska, Iwona Pilch czy Katarzyna Konieczka. Organizatorzy zdołali zdobyć dla imprezy wiele znanych osobistości świata mody - w roli gości oraz jurorów wystąpili np. Mariusz Brzozowski i Marcin Paprocki, dziennikarz mody Michał Zaczyński, stylista Tomasz Jacyków czy prof. Barbara Hanuszkiewicz z łódzkiej ASP, dzięki czemu konkurs szybko zaczął liczyć się w Polsce. Jest to część planu miasta Kielce, które aspiruje do statusu europejskiej lub co najmniej krajowej stolicy mody. W dniach 28-29 maja 2010 r. w Kielcach odbędzie się siódma już odsłona OFF Fashion. Tym razem tematem przewodnim są „Nowe szaty cesarza” - inspiracja baśniami J.Ch. Andersena.


FASHION DESIGNER AWARDS
Konkurs definiowany jest przez organizatora jako propozycja dla „młodych, utalentowanych ludzi, pasjonatów mody”. W celu wspierania ich w edukacji i rozwijaniu umiejętności projektanta zaplanowano oryginalne nagrody - stanowią je stypendia oraz praktyki w kraju i za granicą. Inicjatorką konkursu jest Joanna Sokołowska-Pronobis, zaś współpracuje z nią Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Założeniem organizatorów jest zapraszanie co roku zagranicznego projektanta, jako honorowego przewodniczącego Jury. Oprócz tego prezentuje on swoją kolekcję na uroczystej Gali oraz zaprasza wybranego laureata konkursu na staż w swoim domu mody. W 2009 r. zagraniczną sławą był libański projektant Georges Chakra, zaś zwyciężczyni pierwszej edycji FDA - Sabrina Pilewicz - podczas swojego stażu pomagała mu w przygotowaniu kolekcji na wiosnę 2010. Przed nami druga już edycja konkursu, której mottem jest: „Urban pret-a-porter - inspiracje metropoliami świata”. Zagranicznym gościem specjalnym będzie projektant Georges Hobeika. Finał konkursu odbędzie się 27 maja 2010 r. (Warszawa).


RE-ACT FASHION SHOW
To jedyne takie wydarzenie modowe w Polsce. Jego idea określona jest jako „propagowanie wartości ekologicznych i odpowiedzialności społecznej poprzez najświeższe trendy w modzie i wzornictwie”. RE-ACT stanowi konkurs dla młodych projektantów na najlepszą kolekcję przyjazną środowisku, tworzoną z... surowców wtórnych nadających się do recyklingu. Jednocześnie, impreza jest częścią Fashion Week FashionPhilosophy w Łodzi. Z uwagi na fakt, iż konkurs jest zorientowany ekologicznie, jego celem jest nie tylko promocja młodych zdolnych projektantów, lecz także: edukacja, cel społeczny, ukazanie wizerunku dbającej o środowisko naturalne Łodzi. Gwiazdą pierwszej edycji konkursu był Gregor Clemens - projektant mody w LAC ET MEL. Zasiadł on w jury wraz z Alexandrą von Scheldorn, Markiem Straszewskim czy Grzegorzem Matlągiem. Cenna nagroda Prezydenta Miasta Łodzi, w wysokości 15 000 zł, przyznana została Sylwii Rochale za kolekcję sukien z kwiatów i taśmy VHS. Kolejne miejsca zajęli Jacek Kłosiński - za kolekcję „New Calm” uszytą z przędzy foliowej oraz Katarzyna Konieczka - za stroje wykonane z gorsetów ortopedycznych. Również ci projektanci otrzymali nagrody pieniężne od firm MPO Łódź oraz REMONDIS. Druga edycja imprezy czeka nas już 6 maja 2010 r. (Łódź). Podobnie jak w zeszłym roku, uczestnicy mają za zadanie przygotować eko-kolekcję składającą się z trzech modeli strojów damskich. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wybierze 20 projektów, które zostaną zaprezentowane podczas pokazu. Te kolekcje walczyć będą o nagrodę główną - Prezydenta Miasta Łodzi, w wysokości 15 000 zł - oraz pozostałe wyróżnienia. Niedawno ogłoszono, iż w gronie jurorów drugiej edycji konkursu zasiądą m.in. piosenkarka Maria Sadowska oraz projektantka Monika Onoszko.

NEW LOOK DESIGN

W 2010 r. odbędzie się kolejna już edycja konkursu dla projektantów New Look Design, organizowanego przez dom mody Forget me Not. Inspirację dla projektów stanowić ma kino światowe i muzyka filmowa. Finał imprezy odbędzie się w czerwcu podczas Warsaw Fashion Street 2010. Konkurs, który rozpoczął się kilka lat temu, jako Oskary Mody, zaraz po pierwszej edycji rozdzielił się na dwie rywalizujące imprezy: New Look Design i Oskary Fashion. New Look Design, jako konkurs oraz prestiżowy uliczny pokaz mody w Warszawie stał się imprezą na dobre wpisaną w modowy kalendarz Polski.

Z pewnością trudno byłoby odwiedzić wszystkie liczące się konkursy, każdemu poświęcić należytą uwagę. Jeżeli jednak chcemy przekonać się, jak wysoki poziom prezentują początkujący projektanci, jak rodzą się gwiazdy, jak wiele świetnych pomysłów powstaje w Polsce (które często długo nie mogą doczekać się sprzyjających wiatrów do realizacji...) - warto odwiedzić choć niektóre z tych imprez.

Magdalena Koniarska