Świadoma kreatywność - tendencje na sezon wiosna-lato 2010

Obowiązuje powrót do wartości dawnego świata, nieskomplikowanego luksusu, atmosfery relaksu w stylu rejsów po Riwierze, lotów balonem czy podróży pociągiem. Wzornictwo odkrywa i realizuje istotę spokojnego wyrafinowania i elegancji. Silnie akcentowany jest trend marynarski, który odzyskuje tradycyjną stylistykę. Estetyka inspirowana jest również neo-hipisowską wolnością i prostotą.

 

...w modzie damskiej - uspokojenie

Całkowity relaks - to jedno z kluczowych haseł mody na przyszły sezon. Wszystko jest miękkie i uspokojone. Wiodącym tworzywem wielu kolekcji jest dżersej miękko opływający sylwetkę. Pożądane są spodnie z lnu i bawełny oraz sukienki (jako baza wszelkich zestawów stylistycznych), których krój inspirowany jest T-shirtami i męskimi koszulami. Obowiązuje „miejski szyk” z elementami dyskretnego glamour opartego na subtelności posrebrzanych i metalizowanych tkanin oraz naszywanych gdzie niegdzie pajet i koralików. Paleta kolorystyczna opiera się na jasnych, eleganckich kolorach - perłowej szarości, kremowym beżu, pudrowym różu w zestawieniu z bielą. Liczy się autentyczność - swój wielki powrót świętuje więc dżins i stylistyka vintage. Kolor indygo zestawiany jest ze słodkimi kolorami kwiatów oraz beżem, jasnym różem, miętową zielenią. Powraca forma kombinezonu i szmizjerki. Formy spodni to tradycyjne rurki lub dla odmiany spodnie luźno spadające na biodra z głębokim podkrojem i nogawkami zgremplowanymi na wysokości łydek. Towarzyszą im ciasne kurteczki z przecieranej skóry i sandały na wysokich obcasach lub platformie. Moda damska na wiosnę i lato 2010 musi być również praktyczna - powraca stylistyka stroju roboczego z charakterystycznymi elementami, takimi jak kieszenie z klapkami, wiązania, paski czy naszywki oraz z charakterystyczną dla tej stylistyki kolorystyką - khaki, ciemnozielony i odcień złotawej ochry. Trendseterzy podkreślają, że moda powinna zawierać w sobie również element zabawy - łączenia pojedynczych elementów ubioru na wzór spontanicznego kolażu. W jego tworzeniu ważną rolę odgrywają akcesoria - srebrna biżuteria, szale (coraz częściej noszone w charakterze biżuterii), apaszki, gawroszki, buty, które emanują swoją siłą przez wyraziste kolory, fantazyjną wielobarwność i fakturę materiału oraz zaskakujące nawiązania do mody sportowej.

... w modzie męskiej - dysonans

Następuje powrót do tradycji - klasycznego, wąskiego garnituru poddanego jedynie dyskretnym rekonstrukcjom i liftingowi poprzez dodanie nowoczesnych detali. Czasami eksperymenty z proporcjami i objętością prowadzą do odmłodzenia wzorów, dając wrażenie mody chłopięcej. Kolorystyka oscyluje wokół czerni, szarości i beżu. Z drugiej strony, motywem wielu kolekcji jest komfort przejawiający się w szerokich, luźnych sylwetkach. Klasyczne garnitury i koszule ulegają przetworzeniu przez pryzmat tradycyjnych ubiorów z egzotycznych krajów, na przykład arabskie dżelaby czy indyjskie kurty. Kolorystyka bazuje na bieli oraz błękicie, popielatych i grafitowych szarościach doprawionych wyrazistymi akcentami w odcieniach cytryny i amarantu. Powracają inspiracje militarne oraz nawiązania do mody ulicznej.

Międzynarodowe Targi Poznańskie