Tkaniny - jesień / zima 2009 wg TexWorld

We wrześniu 2008 roku podczas TexWorld został przedstawiony raport na temat tendencji w tkaninach na sezon jesień/zima 2009. Zawiera on cztery tematy określone „UNIQUE”. Poszukiwanie tego, co wyjątkowe prowadzi do powtórnego rozważenia materialności. Doskonałe rękodzieła, innowacyjne technologie, oryginalne wzornictwo i wyjątkowy chwyt tworzą unikatowe tkaniny. Zachwycają emocjonalne kontrasty kolorystyczne i ekscentryczne motywy, tworząc magiczne tło dla mody. Projektanci tkanin czerpią inspiracje z natury - minerałów, drewna, futer i piór - bądź koncentrują się na miejskiej grafice zaczerpniętej z nowoczesnej sztuki i graffiti. Połączenie jakości rękodzieła i zaawansowanej technologii tworzy tkaniny, które łączą w sobie nowoczesne parametry i niezbędny „ludzki” aspekt.

REALISTYCZNY
Miejska racjonalność oraz poszukiwania perfekcyjnego wyglądu odciskają swoje piętno na chłodnej, racjonalnej atmosferze. Ciche neutralne kolory odzwierciedlają struktury mineralne. Rozproszone metaliczne odbicia dają nowoczesny połysk. Tkaniny są zbite i cienko tkane. Sploty podwójne i „sandwich” oraz grube techniczne tkaniny kształtują sylwetkę. Graficzne wzory mają delikatny charakter i większy raport. Jedwab i jersey nadają kobiecego kontrastu. Kryształy, połyskujący metal i lakierowane ozdoby tworzą spektakularne efekty dekoracyjne.

WRAŻLIWY
Natura inspiruje bogatą, miękką materialność. Cenna obszerność futer i objętość wysokiej jakości tkanin tworzy przytulną atmosferę. Jasne, ciepłe niuanse i przykurzone odcienie tworzą tło dla tonalnych połączeń o silnych kontrastach w strukturze powierzchni tkanin. Akcenty pastelowe podkreślają kobiecość. Włochate struktury kontrastują z lekkimi flanelami i półprzezroczystymi krepami. Silny akcent położone jest na melanż optyczny i cieniowanie kolorów. Welwet prezentowany jest w miękkich pastelach, zaś koronki uwodzą wyobraźnię.


MAGICZNY
Tajemnicze lasy są pełne zaskakujących stworzeń. Pióra ptaków, ubarwienia futer w odcieniach ciepłych brązów i roślinnych zieleniach. Autentyczna materialność tworzy ekspresyjną atmosferę casual. Organiczna bawełna i przyjazne środowisku materiały stają się priorytetem. Pełne strukturalne bawełny i „roboczy” denim kontrastują ze „zmieloną” i welurową atmosferą. Kraty świętują prawdziwy powrót - od typów tartan po kanadyjskie kraty z efektem ochry. Nadruki zawierają motywy zwierzęce.EKSPRESYJNY
Folklor, hippie i pseudoartystyczne światy oddziaływają na siebie. Z tych silnych impulsów powstają serie wielobarwnych gam kolorystycznych. Niezwykłe połączenia ciepłych i zimnych kontrastów tworzą napięcia i nowe odcienie. Wielokolorowe tweedy i kraty pokazują nowe rytmy. Przetworzone włókna tworzą przypadkowe efekty. Nadruki folk i neo-hippie są pełne kolorów. Sportowy charakter dają bardzo lekkie tkaniny techniczne i kolorowy denim.

Karolina Rutkowska - VERTIGO